88951171-72
 • دکتر مهرداد طالبی
 • ساعت ملاقات 14 الی 20
 • 88951171-72
 • 09121891506
 • mehrdadtalebi.ir
قبول پرونده های طلاق , مهریه, نفقه , جهیزیه , حضانت ,اجرت المثل ,اجاره ,قرارداد , بیع ,تنظیم قرارداد , تنظیم دادخواست , محاسبه مهریه به نرخ روز ,شکایت دیه , شکایت از سازمانهای دولتی , دیوان عدالت , انحصار وراثت , قرارداد صلح ,تنظیم وصیت نامه , هبه ,ابقاع ,عقد , اقاله , معوض و ...

جزييات مهم معافيت سربازي غايبان
بهاي جريمه سربازان غايب: ٢٠ تا ٥٠ ميليون تومان

اعتماد| چند روزي است كه خبر فروش سربازي به كساني كه بيش از ١٠ سال غيبت دارند در لايحه بودجه ٩٤ مطرح شده است، اين طرح در ابتدا بخش هاي مبهمي داشت كه روز گذشته توسط جانشين اداره منابع انساني ستاد كل نيروي هاي مسلح ابعاد مختلف اين طرح شرح داده شد. سردار موسي كمالي، جانشين اداره منابع انساني ستاد كل نيروهاي مسلح از جريمه ريالي مشمولان داراي غيبت بيش از هشت سال به جاي اعزام به سربازي بر اساس لايحه بودجه ٩٤ خبر داد.

جريمه نقدي به جاي سربازي
سردار موسي كمالي در نشست خبري كه براي پاسخگويي به ابهامات و موارد مطرح شده درباره لايحه بودجه سال ٩٤ و مطرح شدن امكان جريمه ريالي مشمولان غايب برگزار شده بود، گفت: «در خصوص اين افراد نيز با توجه به اينكه سن شان بالارفته و كارآيي لازم را نيز ندارند و از سوي ديگر ممكن است سبب تضعيف روحيه ديگر سربازان در پادگان ها شوند، به دولت پيشنهاد داديم امكان جريمه ريالي اين افراد به جاي اعزام به سربازي وجود داشته باشد كه از اين رو در لايحه بودجه ٩٤ اين امر پيش بيني شد.»
كمالي با بيان اينكه اين دسته از افراد ممكن است به دلايل مختلف از جمله اقامت در خارج از كشور، مشكلات خانوادگي، گرفتاري شغلي و غيره قادر به انجام خدمت سربازي خود نباشند، گفت: «بر همين اساس به اين افراد اين امكان داده شد تا به جاي رفتن به خدمت سربازي، جريمه ريالي بپردازند. مبلغ قطعي جريمه و نحوه اجراي آن براساس آيين نامه يي خواهد بود كه از سوي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح تهيه و پس از تاييد ستاد كل به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد، اما در حال حاضر مبلغي بين ٢٠ تا ٥٠ميليون تومان با توجه به سه عامل مدنظر ما قرار دارد.»
جانشين اداره منابع انساني ستاد كل نيروهاي مسلح حضور در خارج از كشور، مدرك تحصيلي و مدت غيبت را سه عامل مهم براي تعيين مبلغ ريالي جرايم عنوان كرد. به گفته جانشين اداره منابع انساني ستاد كل نيروهاي مسلح، بر اساس برآوردها بين يك تا يك و نيم ميليون نفر در شمول اين قانون قرار خواهند گرفت اما به نظر مي رسد هرچه مبلغ ريالي جريمه كمتر باشد استقبال از آن نيز بيشتر شود. جانشين منابع انساني ستاد كل نيروهاي مسلح درباره زمان اجراي اين قانون نيز گفت: «همان طور كه لايحه بودجه براي يك سال است موضوع جريمه ريالي مشمولان غايب نيز از ابتداي سال ٩٤ اجرايي شده و تا پايان سال ادامه خواهد داشت و تاكنون هيچ تصميمي در خصوص ادامه آن در سال ٩٥ گرفته نشده است.»

مجازات هاي مشمولان غايب
وي در ادامه درباره آن دسته از مشمولاني كه مدت زمان غيبت شان از سربازي كمتر از هشت سال است، گفت: افرادي كه امكان استفاده از اين شرايط را دارند اگر چنانچه از سن ١٩ سالگي وارد مشموليت شده باشند حداقل ٢٧ سال سن دارند و حداكثر سن آنان نيز ٥٠ سال است، بنابراين اگر مشمولي ميزان سنوات غيبتش از سربازي كمتر از هشت سال باشد بديهي است كه در شمول اين مقررات قرار نخواهد گرفت و اگر تا ٢٢ بهمن امسال نسبت به تعيين تكليف سربازي خود اقدام كند هم شش ماه اضافه خدمتش بخشيده خواهد شد و هم به مراجع قضايي معرفي نمي شود و علاوه بر آن امكان استفاده از تسهيلات در نظر گرفته شده براي ديگر مشمولان را نيز خواهد داشت و ٢١ ماه خدمت خواهد كرد. وي درباره مجازات هايي كه براي مشمولان غايب و به كارگيرندگان آنان در قانون پيش بيني شده است، نيز ادامه داد: محروميت هاي اجتماعي، ممانعت از اخذ وام، پروانه كسب و… از جمله محروميت هاي پيش بيني شده در قانون براي مشمولين غايب است و علاوه بر آن اگر شركت هاي خصوصي و دولتي، ارگان ها، خبرگزاري ها و… نيز اقدام به استفاده از مشمولان غايب كنند براي بار اول به ازاي هر مشمول غايب بايد هزينه سالانه يك سرباز معادل سه ميليون تومان را به عنوان جريمه پرداخت كنند و براي بار دوم نيز به ازاي هر مشمول غايب ملزم به پرداخت هزينه سالانه سه سرباز يعني ٩ ميليون تومان خواهند شد. جانشين اداره منابع انساني ستاد كل نيروهاي مسلح درباره اينكه آيا فوتباليست هايي كه اخيرا كارت هاي معافيت و پايان خدمت جعلي شان باطل شد نيز امكان استفاده از اين شرايط را دارند گفت: «اين افراد جرمي را انجام داده اند و پرونده آنان در مرجع قضايي در حال رسيدگي است. اگر مرجع قضايي به اين موضوع رسيدگي كند و در اين باره حكم بدهد آنان مي توانند از اين شرايط استفاده كنند، فوتباليست ها نيز در صورت دارابودن شرايط مي توانند با پرداخت جرايم كارت معافيت دريافت كنند.»

نظر مردم درباره فروش سربازي به غايبان چيست؟
اما مردم در شبكه هاي اجتماعي و خبرگزاري ها پس از انتشار صحبت هاي سردار كمالي نظرات مختلفي داشتند كه بيشتر آنها اين طرح را عادلانه توصيف نمي كردند. عده يي از مردم معتقدند در شرايط فعلي كسي كه با مدرك دكترا نزديك به ٢٧ تا ٣٠ سال سن دارد پس از پايان درسش بايد به سربازي برود اما كسي كه درس نخوانده و امروز نزديك به هشت تا ١٠ سال غيبت دارد مي تواند با پرداخت پول معاف شود و اين نوعي بي عدالتي است. اگر يك فردي كه٣٠ سال سن دارد كارآيي لازم را براي سربازي ندارد پس بايد همه اين گروه سني از اين معافيت بهره مند شوند نه فقط يك گروه خاص. گروه ديگري از مردم بر اين نظر بودند كه اين طرح براي ايراني هاي خارج از كشور و فوتباليست هاست تا بتوانند با پول شرايط سربازي خود را سامان دهند و در حقيقت بيشتر مردم نه توان پرداخت اين هزينه ها را دارند و نه كليت اين طرح عادلانه است. مردم در شبكه هاي اجتماعي و سايت ها نوشته اند كه بايد وضعيت سربازي در كشور ساماندهي شود تا كسي دچار ضرر نشود و شرايط براي همه عادلانه باشد. اما عده يي ديگر مي گويند بايد تغيير در شرايط معافيت ها ايجاد شود تا مردم بتوانند براي خود برنامه ريزي كنند، با سخت تر شدن شرايط معافيت ها عده بيشتري از سربازي غايب مي شوند. به نظر مي رسد تعداد غايبان سربازي بسيار زياد است كه فقط كساني كه بيش از هشت سال است به سربازي نرفتند نزديك به يك و نيم ميليون نفر هستند. اينكه در آينده چه برنامه ريزي براي سربازي از سوي مسوولان صورت مي گيرد همچنان براي مردم داراي ابهام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تابعیت
اعسار
مهریه
حقوق خانواده
نظر سنجی

ایا این سایت نیاز شما را مرتفع نموده است ؟

View Results

Loading ... Loading ...
وکیل پایه یک
تقویم
آمار سایت
 • 2
 • 18,074
 • 131
 • 24,761
 • 172
 • 61,682