88951171-72
 • دکتر مهرداد طالبی
 • ساعت ملاقات 14 الی 20
 • 88951171-72
 • 09121891506
 • mehrdadtalebi.ir
قبول پرونده های طلاق , مهریه, نفقه , جهیزیه , حضانت ,اجرت المثل ,اجاره ,قرارداد , بیع ,تنظیم قرارداد , تنظیم دادخواست , محاسبه مهریه به نرخ روز ,شکایت دیه , شکایت از سازمانهای دولتی , دیوان عدالت , انحصار وراثت , قرارداد صلح ,تنظیم وصیت نامه , هبه ,ابقاع ,عقد , اقاله , معوض و ...

حتما بسیار پیش آمده که در موقعیتی قرار گرفته‌اید که نمی‌دانسته‌اید مشکل‌تان را چگونه حل کنید یا این‌که نسبت به شرایط حقوقی محقق شدن آن فعل و آثار احتمالی آن آگاه کافی نداشته‌اید.

در مجموعه نوشتاری تحت عنوان «آیا می‌دانید؟» شما را با برخی از این موارد آشنا می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجموعه «آیا می‌دانید؟» با یادآوری برخی نکات حقوقی که با زندگی روزمره انسان‌ها سر و کار دارد، تلاش خواهد کرد تا بر داشته‌های حقوقی شما در این حوزه بیفزاید. بخش دوم این مجموعه به این شرح است:

* آیا می‌دانید طلاقی که از طرف دادگاه به تقاضای زوجه به علت عسر و حرج صادر می‌‌شود، طلاق بائن است و مرد حق رجوع ندارد؟

هر گاه طلاق در شرایط ذیل صادر شود، طلاق بائن است و مرد حق رجوع ندارد:

۱- طلاقی که قبل از زناشویی واقع شود

۲- طلاق زن یائسه

۳- طلاق خلع و مبارات (یعنی طلاقی که زوجه در قبال طلاق، مالی را به زوج ببخشد و کراهت از طرف زوجه یا از هر دو طرف باشد) و سومین طلاق بعد از سه وصلت پی در پی که موجب حرمت زن می‌‌شود.

* آیا می‌دانید افرادی که خود را صاحب حق می‌‌دانند اما توان و تمکن مالی برای پرداخت هزینه دادرسی ندارند می‌‌توانند درخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی کنند؟

اگر شخص بتواند اعسار خود را در دادگاه ثابت کند، می‌‌تواند از تمام یا قسمتی از هزینه‌‌های دادرسی معاف شود و از وکیل مجانی استفاده کند اما اگر پس از صدور حکم اعسار معلوم شود که مدعی اعسار به دروغ خود را معسر اعلام کرده است، به مجازات حبس محکوم خواهد شد.

همچنین اگر پس از صدور حکم اعسار معلوم شود شهود به دروغ به نفع معسر شهادت داده‌‌اند، شهود نیز به حبس محکوم می‌‌شوند.

* آیا می‌دانید برابر قانون، آزار و اذیت زنی که باردار است چنانچه موجب سقط جنین شود، جرم است؟

قانونگذار کسانی را که زن حامله را به سقط جنین راهنمایی می‌‌کنند، چه پزشک باشد و چه فرد عادی، قابل تعقیب و مجازات می‌‌داند.

همچنین چنانچه پزشک غیر از موارد مجاز از نظر قانونی، اقدام به سقط جنین کند به مجازات حبس از ۲ تا ۵ سال محکوم و ملزم به پرداخت دیه جنین خواهد شد.

درخواست صدور مجوز سقط جنین فقط هنگامی پذیرفته می‌‌شود که جهت درمان باشد و قبل از چهار ماهگی جنین به درخواست زوجین و با معرفینامه پزشک، نتایج آزمایشات پزشکی به اداره کل پزشکی قانونی استان تقدیم می‌‌شود.

اگر مادر در غیر از موارد قانونی جنین خود را سقط کند باید دیه آن را بپردازد.

* آیا می‌دانید در امور مدنی خواهان و خوانده در هر مرحله از دادرسی می‌‌توانند دعوی خود را از راه سازش خاتمه دهند اما این سازش باید در دفتر اسناد رسمی یا در دادگاه تنظیم شود؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تابعیت
اعسار
مهریه
حقوق خانواده
نظر سنجی

آیا شرایط اقتصادی فعلی باعث افزایش پرونده های طلاق است ؟

View Results

Loading ... Loading ...
وکیل پایه یک
تقویم
آمار سایت
 • 1
 • 53
 • 38
 • 391
 • 193
 • 62,578