سلام. با عرض خسته نباشید. می خواستم بپرسم چنانچه مردی شرعا دارای دو همسر باشد آیا آن دو زن هم به یکدیگر محرمند؟ و آیا مرد می تواند با هر دو همسرش (سه نفری) با هم همخوابگی نمایند یا خیر؟ بسیار متشکرم

با سلام و تحیت

این مسئله  از دو منظر اخلاقی و فقهی مورد بررسی است:

از نظر اخلاقی، در اسلام به جهت اهمیت دادن به حیا و عفت در زندگی خانوادگی دستوراتی وضع شده که از جمله آن انجام مسایل خاص زناشویی در خلوت و دور از حضور کس دیگر است، حتی اگر این فرد سوم همسر شرعی مرد (مردی که دارای دو همسر است) باشد؛چرا که ممکن است چنین عملی آثار سوء عاطفی و اخلاقی برای همسر دیگر به  دنبال داشته باشد.

به همین جهت در روایات از مجامعت مرد با همسر خود در حضور همسر دیگرش نهی شده است. به عنوان مثال در مستدرک چنین آمده است:پیغمبر (ص) از جماع در مقابل همسر دیگر نهی فرموده اند (رسول الله (ص) انه نهی ان توطأ الحره و فی البیت اخری). (مستدرک الوسائل،ج۱۴، ابواب مقدمات نکاح، باب ۵۰، ح۲)

امام باقر (ع) میفرماید: لاتجامع الحره بین یدی الحره. (بحار الانوار،چاپ بیروت ،۱۴۰۳ه.ق، ج۱۰۰، ص۲۹۳، ح۴۲ ) مردی که دو زن دارد با یکی از آنها در مقابل دیگری جماع ننماید.

اما باید توجه داشت که از نظر فقهی  نهی در این روایات، حمل بر کراهت شده است، یعنی از نظر فقهاء نهی تنزیهی است نه تحریمی؛ از این رو در عروه الوثقی چنین آمده است: و یکره أن یجامع و عنده من ینظر الیه و لو الصبیّ الغیر الممیّز.(العروه الوثقی مع تعالیق الامام الخمینی (س)، ص۹۶۵، م۱۱)

و امام خمینی(س) در تحریر چنین میفرماید: …و مکروه است که در وقت جماع کردن کسى نزد او باشد که به او نگاه مى‏ کند حتى پسر بچه و دختر بچه‏.

( تحریر الوسیله ( ترجمه فارسی) ج۲، ص۲۵۶، م ۸)

اما باید توجه داشت اگر چه مجامعت با همسر در مقابل همسر دیگر حرام نیست، ولی نگاه زن برعورت زن دیگر حرام است.

والسلام علیکم و رحمه الله