88951171-72
 • دکتر مهرداد طالبی
 • ساعت ملاقات 14 الی 20
 • 88951171-72
 • 09121891506
 • mehrdadtalebi.ir
قبول پرونده های طلاق , مهریه, نفقه , جهیزیه , حضانت ,اجرت المثل ,اجاره ,قرارداد , بیع ,تنظیم قرارداد , تنظیم دادخواست , محاسبه مهریه به نرخ روز ,شکایت دیه , شکایت از سازمانهای دولتی , دیوان عدالت , انحصار وراثت , قرارداد صلح ,تنظیم وصیت نامه , هبه ,ابقاع ,عقد , اقاله , معوض و ...

بیماری صعب العلاج و حق طلاق

شرط سوم ضمن عقد تصریح می کند در صورتی که زوج مبتلا به بیماری صعب العلاج شود که ایجاد مخاطره برای زوجه نماید، زن می تواند از حق طلاق خود استفاده نماید.

قادری یکی از قضات دادگاه خانواده در خصوص این بند گفت : این شرط تا حد زیادی به قوانین عسروحرج برمی گردد. تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی عنوان می کند ابتلا زوج به بیماری های صعب العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل کند.در واقع این ماده قانونی ، شرط سوم ضمن عقد را بازتر بیان کرده است .

وی افزود: اگر قضات بخواهند بر مبنای شرط ضمن عقد، حکم طلاق را صادر کنند اگر بیماری زوج یا زوجه ثابت شد اتوماتیک وار حکم طلاق صادر می شود اما اگر قاضی بخواهد بر مبنای ماده ۱۱۳۰ حکم طلاق را صادر کند باید پس از اثبات بیماری هر یک از زوجین ، عسر و هرج طرف مقابل نیز ثابت شود.

وی در ادامه اظهار داشت : صعب العلاج بودن انواع گوناگونی دارد. بیشتر کسانی که به دادگاه های خانواده مراجعه می کنند دارای مشکلات مقاربتی بودند. و پس از اثبات این مساله از سوی پزشکی قانونی ، حکم طلاق صادر می شود.

رضایی ، قاضی شعبه ۲۵۴ دادگاه خانواده نیز در ادامه ی این بحث گفت : در کنار بحث صعب العلاج بودن بیماری ، مورد مخاطره آمیز بودن نوع بیماری نیز وجود دارد، چرا که بیماری های گوناگونی مانند روماتیسم یا دیابت صعب العلاج هستند اما ایجاد مخاطره برای زوج مقابل نمی کند. تشخیص مخاطره آمیز بودن با پزشکی قانونی است .

وی معتقد است مخاطره آمیز بودن فقط از نظربدنی نیست بلکه در برخی از بیماری ها، مشکلات روانی ایجاد مخاطره برای طرف مقابل می کند و مثلا بیماری سرطان زوج ، زوجه را از نظر روحی به خطر می اندازد.

رضایی همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیماری هایی مانند برص که قابل درمان است طبق قانون جزو بیماری هایی صعب العلاج به حساب می آید. این در حالی است که بیماری های جدید مانند ایدز و هپاتیت جزو بیماری های قید شده قانون به حساب نمی آید و باید در این زمینه اصلاحاتی در قانون صورت گیرد. علاوه بر این نکته یی که باید در خصوص آن بحث صورت گیرد این است که آیا زوج یا زوجه قبل از ازدواج به بیماری صعب العلاج مبتلا شده اند یا بعد از آن ؟

–    وی افزود: در صورتی که یکی از زوجین قبل از ازدواج مبتلا به بیماری صعب العلاج شده باشد اگر زوجین از آن مطلع باشد که حق طلاق منتفی اعلام می شود و اگر مطلع نباشند تدلیس (فریب در ازدواج ) به حساب می آید و حق فسخ نکاح ایجاد می شود.

–    نجفی ، قاضی شعبه ۲۳۵ گفت : در فقه در موارد خاص و بسیار کمی ، حق طلاق به زن داده شده است یکی در موردی که زوج به حبس از ۴ تا ۷ سال محکوم شود و دیگری اینکه زوج دارای امراض مقاربتی باشد، درصورتی که حق طلاق به زن داده شود این مساله با مسائل فقهی مخالفت دارد.

–    وی افزود: دارا بودن بیماری های صعب العلاج برای هر یک از زوجین ایجاد حق طلاق می کند و قاضی می تواند بر مبنای شروط ضمن عقد یا ماده قانونی ۱۱۳۰، حکم طلاق را صادر کند اما چون اجرای شروط ضمن عقد راحت تر است عمده قضات با استناد به این شروط ، حکم را صادر می کند.

روزنامه اعتماد، شماره ۱۱۲۸ به تاریخ ۱۱/۳/۸۵، صفحه ۱۱ (حوادث)

      

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تابعیت
اعسار
مهریه
حقوق خانواده
نظر سنجی

ایا این سایت نیاز شما را مرتفع نموده است ؟

View Results

Loading ... Loading ...
وکیل پایه یک
تقویم
آمار سایت
 • 1
 • 11
 • 0
 • 311
 • 141
 • 66,811