88951171-72
 • دکتر مهرداد طالبی
 • ساعت ملاقات 14 الی 20
 • 88951171-72
 • 09121891506
 • mehrdadtalebi.ir
قبول پرونده های طلاق , مهریه, نفقه , جهیزیه , حضانت ,اجرت المثل ,اجاره ,قرارداد , بیع ,تنظیم قرارداد , تنظیم دادخواست , محاسبه مهریه به نرخ روز ,شکایت دیه , شکایت از سازمانهای دولتی , دیوان عدالت , انحصار وراثت , قرارداد صلح ,تنظیم وصیت نامه , هبه ,ابقاع ,عقد , اقاله , معوض و ...

یک سوالی که بسیاری از مخاطبان وبلاگ طرح می کنند این است که آیا بعد از طلاق توافقی خانم می تواند مهریه بخشیده شده خود را مطالبه نماید. برای پاسخ به این سوال بایست راجع به انواع طلاق مختصر توضیحی داده شود. 

دو نوع طلاق داریم : ۱- طلاق رجعی ۲- طلاق بائن 

تفاوت این دو طلاق در این است که در طلاق رجعی شوهر می تواند در زمان عده به زن رجوع نماید و زندگی زناشویی را بدون اینکه نیاز به ازدواج مجدد با همسر سابقش داشته باشد ، از سر بگیرد. منظور از رجوع ، هر گفتار یا رفتاری است که دلالت به تمایل مرد ، برای ادامه رابطه زناشویی داشته باشد. ولی در طلاق بائن ،  مرد حق رجوع ندارد. بنابراین در طلاق بائن اگر مرد بخواهد مجدداً زندگی قبلی با همسر سابقش را ادامه دهد باید مجدداً با یکدیگر عقد نکاح منعقد کنند. البته اگر ممنوعیتی وجود نداشته باشد. 

حال این پرسش مطرح می شود که طلاق توافقی مرسوم ، جزء کدامیک از انواع طلاق ها می باشد؟ بائن  

طلاقی به نام طلاق خلع وجود دارد که دسته بندی جدائی از دو دسته بالا نیست و جزء دسته طلاق های بائن قرار می گیرد و معنی آن این است که زن بواسطه کراهتی که از شوهر خود دارد مالی را که می تواند همان مهریه یا بیشتر یا کمتر از آن باشد به شوهر خود می بخشد و از او جدا می شود. طلاقی که در دادگاهها و در جامعه به نام طلاق توافقی موسوم شده است ، طلاق خلع می باشد که در دسته طلاق های بائن قرار می گیرد. یعنی در این طلاق شوهر حق رجوع به زن را ندارد. 

حال باید دید آیا زن هم حق رجوع به مالی که بخشیده که عموماً مهریه است را در طلاق توافقی دارد یا ندارد؟ 

در پاسخ باید بیان داشت که در طلاق بائن در زمان عده زن می تواند به مال بخشیده شده اش رجوع کرده و آن را از همسرش مطالبه نماید ولی با این رجوع ، نوع طلاق از بائن به رجعی تغییر پیدا می کند. یعنی به محض رجوع زن ، نوع طلاق رجعی شده و مرد نیز می تواند متقابلاً به زوجیت خود رجوع نموده و رابطه زناشویی را مجدداً از سر گیرد. 

همانطور که بیان شد این رجوع به مال مورد بخشش باید در زمان عده اتفاق بیفتد بنابراین خانمهایی که عده ندارند بالطبع حق رجوع به مهریه بخشیده شده را هم ندارند. مثلاً دختران باکره ای که قبل از نزدیکی از شوهر جدا می شوند یا زنان یائسه که عده ندارند ، بعد از طلاق توافقی حق رجوع به مهریه را نیز ندارند. 

سوالی که ممکن است در ذهن برخی مخاطبان محترم نقش ببندد این است که با توجه به اینکه رجوع به مهریه و رجوع به بخشش باید هر دو در زمان عده انجام گیرد ، خانم ها با ترفندی این رجوع خود به مهریه بخشیده شده را به روزهای پایانی عده موکول کنند به نحوی که شوهر از آن با خبر نشده یا اگر باخبر می شود فرصت رجوع به زندگی را در زمان عده از دست بدهد. در اینجا باید گفت رجوعی که زن به بخشش خود می کند باید در زمانی باشد که مرد نیز امکان رجوع به زوجیت را داشته باشد . در غیر این صورت رجوع زوجه نیز بی اثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تابعیت
اعسار
مهریه
حقوق خانواده
نظر سنجی

عملکرد وکلا در پرونده های حقوقی شما چگونه بوده است ؟

View Results

Loading ... Loading ...
وکیل پایه یک
تقویم
آمار سایت
 • 1
 • 11
 • 11
 • 229
 • 163
 • 66,278