88951171-72
 • دکتر مهرداد طالبی
 • ساعت ملاقات 14 الی 20
 • 88951171-72
 • 09121891506
 • mehrdadtalebi.ir
قبول پرونده های طلاق , مهریه, نفقه , جهیزیه , حضانت ,اجرت المثل ,اجاره ,قرارداد , بیع ,تنظیم قرارداد , تنظیم دادخواست , محاسبه مهریه به نرخ روز ,شکایت دیه , شکایت از سازمانهای دولتی , دیوان عدالت , انحصار وراثت , قرارداد صلح ,تنظیم وصیت نامه , هبه ,ابقاع ,عقد , اقاله , معوض و ...

مسئولیت های یک وکیل دادگستری – قسمت اول

برگرفته ازدیباجه قانون وکالت ایالت ماساچوست آمریکا

ترجمه: سیاوش ابراهیمی-وکیل دادگستری
مقدمه :
وکالت از جمله مشاغلی است که اهمیت و جایگاه آن در جامعه نمایانگر درجه تمدن و پیشرفت در جامعه است ؛ به عبارت دیگر از سوئی در تمام جوامع متمدن وکالت از جمله مشاغلی است که جایگاه بالایی در جامعه دارند و از سوی دیگر به تجربه ثابت شده است که شرط تخلف ناپذیر پیشرفت در هر جامعه ائی حکومت قانون است و نقش وکلا نیز در استقرار حکومت قانون بی نیاز از وصف .
این پیشه خطیر به تناسب اهمیت آن دشواریهای بسیاری نیز در طبیعت خود دارد ، وکیل از سوئی فردی است که فعالیت اقتصادی می کند ، اگر کل مشاغل موجود را به سه دسته تولیدی ، توزیعی و خدماتی دسته بندی کنیم ، وکالت در بخش خدمات قرار می گیرد . فعالین اقتصادی بخش خدمات که دارای تحصیلات عالیه هستند مانند پزشکان و مهندسین و وکلاء ، برای کسب درآمد متکی به مشتریان خدمات خود هستند که در نوع برخورد با این مشتریان و جذب آنان ناگزیر از پیروی از پاره ای قواعد حاکم بر هر بازاری هستند .
از سوی دیگر وکیل فردی است که هر چند نه به لحاظ رابطه استخدامی بلکه به لحاظ فلسفه وجودی این پیشه بخشی از دستگاه قضائی است و از وی انتظار می رود تا دستگاه دادگستری را در راه رسیدن به هدف خود یاری کند ، بنابراین نمی تواند صرفاً به خواسته موکل خود اعتنا کرده ، از ندای وجدان و وظیفه تخلف کند .
و آخر اینکه وکیل امین و حافظ و پاسدار منافع موکل خویش نیز می باشد و نباید نه به لحاظ منافع شخصی خود و نه به لحاظ پیروی از وظیفه و وجدان به اعتماد مشروع موکل خود در حمایت از منافع وی خیانت کند .
ویژگیهای ناشی از این سه نقش مختلف وکلاء باعث پیچیدگیهای بسیاری در امر وکالت گردیده است که باعث می شود وکالت به عنوان یک حرفه نیاز به قوانین مفصل انتظامی و حرفه ای داشته باشد . به این چنین قانونی نباید صرفاً به عنوان یک مجموعه قانون مجازات نگریست . چنین قانونی با فرض اینکه به دست یا با نظارت و دخالت دانایان و بزرگان صنف نگاشته شود ، می تواند بجز بعد انتظامی آن ر اهنمای وکلای جوان در نحوه برخورد با مسائل گوناگون باشد .
چندی پیش در زمان کارآموزی نگارنده ، کانون وکلای مرکز تصمیم بر ترجمه قوانین وکالتی کشورهای مختلف گرفت که ظاهراً جهت بهره برداری در تدوین قوانین بوده ، نگارنده نیز ترجمه قانون وکالت ایالت ماساچوست آمریکا را به عهده گرفت که اکنون به پیشنهاد دوست گرامی جناب آقای شیخ الاسلام جهت اطلاع همکاران در چند قسمت منتشر می گردد.


مسئولیت‌های یک وکیل
(دیباچه قانون وکالت ایالت ماساچوست ):
یک وکیل نماینده موکلین خود، مسئولی از دستگاه دادگستری و شهروندی با مسئولیت‌های خاص در مورد چگونگی برقراری عدالت می‌باشد.
۱ – به عنوان نماینده موکلین، وکیل وظایف و اهداف گوناگون دارد. به عنوان مشاور، یک وکیل، حقوق و تکالیف موکلین و همچنین نتایج عملی این حقوق و تکالیف را به ایشان تفهیم می‌کند. وکیل به عنوان نماینده موکل در دادرسی، تحت قوانین نظام دادرسی ترافعی، سرسختانه اثبات حقانیت موکل خود را تعقیب می‌کند. وکیل به عنوان نماینده موکل خود در مذاکرات سازش به دنبال نتیجه‌ای است که منافع موکل خود را تامین کند و در عین حال با قواعد حسن نیت در برخورد با دیگران سازگار باشد. با مطالعه امور حقوقی مربوط به موکل و گزارش دادن آن به خود موکل یا دیگری وکیل نقش یک بازرس را بازی می‌کند.
۲ – وکیل باید در تمام شئون حرفه‌ای خود شایستگی و موقع شناسی و سخت‌کوشی و دقت نشان بدهد. یک وکیل می‌بایست در ارتباط با وظایف خود به لحاظ نمایندگی موکل، ارتباط خود را با وی حفظ کند. وکیل باید اطلاعات مربوط به نمایندگی از موکل را محرمانه نگاه دارد مگر تا حدی که افشای آن مطابق این قانون یا قانون دیگری لازم باشد.
۳ – رفتار یک وکیل، چه در ارتباط با خدمات حرفه‌ای وی به موکل، چه در رابطه با مسائل شغلی و شخصی خود وی، باید موافق الزامات این قانون باشد. وکیل باید از روش‌ها و راهکارهای قانون صرفاً جهت نیل به اهداف مشروع استفاده کند و نه برای تهدید یا آزار دیگران. وکیل باید به دستگاه قضائی و کسانی که در خدمت آن هستند، از جمله قضات، وکلای دیگر و مقامات عمومی احترام بگذارد. در عین حال که یک وکیل موظف است در مواقع لزوم، اخلاقی بودن رویه متداول را به چالش بکشد، وی موظف است تا از روند قانونی حمایت کند.
۴ – یک وکیل، به عنوان شهروندی که وظایف اجتماعی دارد، موظف است در پی ارتقاء دستگاه دادگستری، برقراری عدالت و کیفیت خدمات ارائه شده توسط صاحبان حرف حقوقی باشد. به عنوان عضوی از یک جامعه صاحبان حرفه تحصیل کرده، وکیل موظف است ورای نیازهای موکل خود دانش حقوق را گسترش دهد، از دانش به دست آمده در راه اصلاح دستگاه قضائی استفاده کند و برای تقویت و ارتقاء سطح تحصیلات حقوقی تلاش کند. یک وکیل باید همواره نارسائی‌های دستگاه قضائی را به یاد داشته باشد و به یاد داشته باشد که فقرا و گاه کسانی که فقیر نیستند نیز، نمی‌توانند هزینه خدمات حقوقی کافی را پرداخت کنند و بنابراین باید بخش از ساعات کار و نفوذ اجتماعی خود را برای نمایندگی آنان اختصاص دهد. یک وکیل باید به جامعه حقوقی برای رسیدن به این اهداف یاری رسانده و به کانون وکلا کمک کند تا در جهت تامین منافع عمومی خود را اداره و قوانین لازم را تنظیم کند.
۵ – بسیاری از وظایف یک وکیل در قانون رفتار حرفه‌ای و همچنین سایر قوانین شکلی و ماهوی بیان شده‌اند. با این وجود، در تبیین وظایف یک وکیل، وجدان خود وی  و تائید همکاران نیز موثر هستند. یک وکیل باید تلاش کند تا بالاترین سطح مهارت را به دست آورد و همچنین برای بهبود دستگاه قضائی و حرف وابسته قضائی تلاش کند، علاوه بر این وی باید تلاش کند تا تصویری از آرمان صنف حقوقی در رابطه با خدمات عمومی باشد.
۶ – وظایف یک وکیل در مقام نماینده موکل عضوی از دستگاه قضائی و یک شهروند با مسئولیت‌های اجتماعی، معمولاً با هم سازگار هستند. بنابراین هنگامی که منافع طرف مقابل وی به خوبی نمایندگی می‌شوند، وی می‌تواند با سرسختی از منافع موکل خود دفاع کند و در عین حال فرض را بر این بگذارد که جریان دادرسی در جهت موافق عدالت پیش می‌رود. و همچنین وکیل می‌تواند از این امر که حفظ اسرار موکلین، که امری شخصی است، می‌تواند مفید به منافع اجتماع باشد مطمئن باشد، چرا که چنانچه افراد بدانند اسرارشان و محتوای مذاکراتشان با وکلای خود مصون از افشا شدن است احتمال بیشتری می‌رود که از وکلا مشاوره حقوقی بگیرند و بنابراین به تکالیف قانونی خود عمل کنند.
۷ – علی‌رغم این، مسئولیت‌های متضاد جزئی از طبیعت وکالت است. تقریباً تمام مسائل پیچیده اخلاقی، ناشی از وظایف متضاد وکیل در برابر موکل، دستگاه قضائی و منافع شخصی وکیل در حفظ صداقت و سلامت نفس خود، ضمن اینکه به سطح قابل قبولی از رفاه می‌رسد، می‌باشند. قوانین رفتار حرفه‌ای قواعدی را برای حل این تضادها بیان می‌کند. در چارچوب این قوانین مسائل پیچیده بسیاری در ارتباط با تصمیم‌گیری حرفه‌ای ممکن است بروز کنند. در حل این مسائل باید قضاوت حرفه‌ای و اخلاقی دقیقی را بکار برد که با توجه به اصول بنیادین قوانین فوق حاصل گردیده است.
۸ – صنف حقوقی، جامعه وکلا، تا حد زیادی مستقل است. هر چند به سایر اصناف هم استقلال اعطا گردیده است، اما در مورد صنف حقوقی به لحاظ نزدیکی که با روند اجرای قانون و اعمال حاکمیت دارد این استقلال منحصر به فرد است. این حقیقت که قدرت و اختیارات نهائی در مورد صنف حقوقی تا حد زیادی به دادگاه‌ها تفویض گردیده است مبین این ارتباط است.
۹ – مداخله دولت، تا حدی که وکلا تکالیف و وظایف ناشی از اقتضائات شغلی خود را انجام می‌دهند غیرضروری است. استقلال همچنین به حفاظت از صنف وکلا در برابر توفق قوای دولتی کمک می‌کند. یک کانون وکلای مستقل نقش مهمی را در نگهداری دولت در درون مرزهای قانون بازی می‌کند، چرا که اعضای صنفی که برای اعمال حق خود به دولت وابسته نیستند بیشتر برای به چالش کشیدن سوء استفاده از اختیارات قانونی توسط دولت تمایل دارند.
۱۰ – استقلال نسبی این صنف با خود مسئولیت‌های خاص خودگردانی را نیز به همراه می‌آورد. این صنف مسئول است تا اطمینان حاصل کند اعمال اختیارات ناشی از این خودگردانی در جهت خدمت به منافع عامه صورت می‌گیرند نه مصالح منطقه‌ای و یا منافع صنفی کانون هر وکیل مسئول نظارت بر حسن اجرای قوانین رفتار حرفه‌ای است. همچنین هر وکیل موظف است تا نظارت سایر وکلا بر کار خود را تسهیل کند. کوتاهی در انجام این مسئولیت‌ها استقلال کانون وکلا و منافع اجتماعی را که این استقلال متضمن آنها است را به خطر می‌اندازد.
۱۱ – وکلا نقشی حیاتی در حفظ و بقای جامعه بازی می‌کنند. ایفای هر چه بهتر این نقش مستلزم درک صحیح وکلا از ارتباط ایشان با دستگاه قضائی است. قوانین رفتار حرفه‌ای، چنانچه به درستی اعمال گردند، به ارائه تعریف درستی از این رابطه کمک می‌کنند.

با تشکر فراوان از آقای سیاوش ابراهیمی — سپهر عدالت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تابعیت
اعسار
مهریه
حقوق خانواده
نظر سنجی

آیا شرایط اقتصادی فعلی باعث افزایش پرونده های طلاق است ؟

View Results

Loading ... Loading ...
وکیل پایه یک
تقویم
آمار سایت
 • 2
 • 41
 • 24
 • 223
 • 157
 • 66,420