88951171-72
 • دکتر مهرداد طالبی
 • ساعت ملاقات 14 الی 20
 • 88951171-72
 • 09121891506
 • mehrdadtalebi.ir
تقویم
درخواست خانواده روزنامه نگار عربستانی برای بررسی بین المللی پرونده قتل او روز گذشته بیش از ۲۰ بازپرس ترکیه‌ای‌ در حالیکه تعداد زیادی تجهیزات و وسایل مورد استفاده در تحقیقات جنایی را نیز با خود داشتند، داخل ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول شدند. یک منبع در دفتر دادستانی کل ترکیه اظهار داشت، تحقیقاتی که تیم بازپرسان ترکیه‌ای در داخل کنسولگری عربستان در استانبول انجام دادند آنها را به سرنخ‌ها و مدارک مهمی درباره قتل جمال خاشقجی در داخل ساختمان به رغم تلاش‌ها برای از بین بردن آثار آن رسانده است.
سایت شبکه الجزیره گزارش داد، بازپرسان ترکیه‌ای در تحقیقات خود بر مکان مشخصی متمرکز هستند و اقدام به برداشتن اثر انگشت و انجام تحقیقاتی با استفاده از ابزارهای‌شان کرده و اتافی در طبقه بالای کنسولگری را تفتیش کردند.  این منبع در دفتر دادستانی کل ترکیه به الجزیره گفت: بازپرسان به ادله و مدارک مهمی دست یافتند که شبهات قتل جمال خاشقجی (روزنامه‌نگار منتقد سعودی) در داخل کنسولگری را تقویت می‌کند.
به گفته این منبع، تیم تحقیقات ترکیه تمامی اتاق‌های کنسولگری را تفتیش کردند و تحلیل و بررسی این ادله به دست آمده اطلاعات مهمی را افشا خواهد کرد. این منبع افزود:‌ تحقیقات ترکیه قبل از اینکه به نتایج نهایی برسد دو یا سه روز طول خواهد کشید.وی افزود: تحقیقات شامل بازجویی از کارمندان کنسولگری عربستان از جمله شخص محمد العتیبی کنسول عربستان می‌شود.
همچنین خبرگزاری آناتولی ترکیه عکس‌ها و تصاویری ویدیویی از تحقیقات بازپرسان ترکیه‌ای منتشر کرد که نشان می‌داد بازپرسان در حال بررسی سقف ساختمان و باغچه آن هستند. خبرگزاری رویترز نیز به نقل از شاهدان عینی گزارش داد، تیم سعودی و ترکیه‌ای بعد از تفتیش ۹ ساعته ساختمان کنسولگری را ترک کردند.
شاهدان عینی به این خبرگزاری گفتند، تیمی متشکل از ۲۰ بازپرس پلیس ترکیه و بازپرسان سعودی با چهار خودروی پزشکی قانونی این ساختمان را ترک کردند در حالی که نمونه‌هایی از خاک باغچه و در آهنی باغچه را با خود بردند. آنها همچنین از سگ‌های پلیس نیز استفاده کردند.
یک منبع دیگر نیز گفت: تیم سعودی مامور تحقیقات نیز بعد از تیم ترکیه‌ای ساختمان کنسولگری را ترک کرد.
این تیمی کاری مشترک روز دوشنبه در اداره امنیت استانبول تشکیل شد. منابع در وزارت خارجه ترکیه روز گذشته تاکید کردند، کارگروه تشکیل شده مشترک قصد دارد مقر اقامت کنسول عربستان را هم تفتیش کند.
از سوی دیگر، منابع ترکیه‌ای اظهار داشتند، نوارهای صوتی ضبط شده‌ای در اختیار تیم تحقیقات ترکیه‌ قرار دارند که جزئیاتی درباره قتل خاشقجی را فاش می‌کنند. به گفته این منابع، طبق این نوارهای صوتی موجود، خاشقجی تنها دو دقیقه در داخل دفتر کنسول عربستان بود بعد افرادی وارد شده با لحنی تند با او صحبت کرده و شروع به فحاشی به او و زدنش می‌کنند و صدای خاشقجی شنیده می‌شود که با آنها صحبت می‌کند اما سپس صدا ساکت می‌شود.
در همین حال خانواده خاشقجی خواهان تشکیل کمیته بین‌المللی تحقیقات درباره “مرگ” وی شدند.   خانواده روزنامه‌نگار منتقد عربستانی برای اولین بار از زمان ربوده شدن وی، خواهان تشکیل کمیته بین‌المللی مستقل و بی‌طرف برای تحقیقات درخصوص “مرگ” وی شدند.
خانواده جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در بیانیه‌ای اعلام کردند: ما با نگرانی اخبار ضد و نقیض درباره سرنوشت جمال را پیگیری می‌کنیم. ما بسیار ناراحت هستیم و می‌خواهیم در این شرایط دردناک کنار یکدیگر باشیم. مسؤولیت اخلاقی و قانونی ایجاب می‌کند که خواهان تشکیل کمیته بین المللی مستقل و بی‌طرف برای تحقیقات درخصوص مرگ وی باشیم. گزارش‌ها حاکی از این هستند که عربستان قصد دارد طرحی را برای اعلام کشته شدن جمال خاشقجی در استانبول اجرا کند که براساس آن مسؤولیت مرگ وی به دوش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان گذاشته نشود.
در این مسیر به نظر می رسد ترامپ نیز با هماهنگی با مسئولان سعودی قصد دارد عربستان را از این مشکل بزرگ که می تواند موجب اجماع بین المللی علیه این کشور شود، برهاند.  «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در سفر به ریاض حامل راه‌حل‌هایی برای نجات عربستان سعودی از تنگنای قتل خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی است.
ترامپ در این باره روز دوشنبه‌ سعی کرد دربار سعودی را از اتهام قتل خاشقجی تبرئه کند و گفت که سلمان بن عبدالعزیز شاه عربستانی در جریان مکالمه تلفنی با وی «کاملا از قضیه (خاشقجی) ابراز بی‌اطلاعی کرد».
رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت که «به نظر می‌رسد که قتل او (خاشقجی) توسط قاتلان خودسر صورت گرفته است». روزنامه «القدس‌العربی» نیز به سه سناریو آمریکا برای حل بحران به وجود آمده برای عربستان سعودی در خصوص قضیه قتل خاشقجی خبر داد و نوشت: 
سناریو نخست این است که مسئولان امنیتی سعودی اعتراف کنند که قتل غیرعمدی بوده و در جریان بازجویی از خاشقجی در ساختمان کنسولگری یا منزل سرکنسول در نتیجه یک اشتباه رخ داده است و لذا آنها خواسته‌‌اند برای کتمان این قضیه آثار جرم را از بین برده و جسد را سر به نیست کنند. سناریوی دوم این است که عربستان سعودی دستوراتی برای آزادی زندانیان سیاسی به خصوص فعالان جامعه مدنی و نیز آزادی شاهزاده‌هایی که از سال گذشته در هتل «رینز کارلتون» بازداشت شده‌اند، صادر کند. سناریوی سوم که دشوارتر از همه است بررسی آینده «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی است چرا که با ماجراجویی‌های وی که تنها یک سال از ولایتعهدی او می‌گذرد، دشوار است که جامعه جهانی باقی ماندن او در قدرت را بپذیرد و اگر او پادشاه عربستان شود معلوم نیست که چه خواهد شد.
حمایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قبول پرونده های طلاق , مهریه, نفقه , جهیزیه , حضانت ,اجرت المثل ,اجاره ,قرارداد , بیع ,تنظیم قرارداد , تنظیم دادخواست , محاسبه مهریه به نرخ روز ,شکایت دیه , شکایت از سازمانهای دولتی , دیوان عدالت , انحصار وراثت , قرارداد صلح ,تنظیم وصیت نامه , هبه ,ابقاع ,عقد , اقاله , معوض و ...
 • رزونامه حمایت
 • حقوق نیوز
 • ایسنا حقوقی
 • اخبار قوه قضاییه
 • خبرگزاری میزان
No items.
نظر سنجی

مهمتریت عامل اختلاف خانوادگی و طلاق چیست ؟

View Results

Loading ... Loading ...
وکیل پایه یک
آمار سایت
 • 1
 • 61
 • 42
 • 609
 • 380
 • 13,976