88951171-72
 • دکتر مهرداد طالبی
 • ساعت ملاقات 14 الی 20
 • 88951171-72
 • 09121891506
 • mehrdadtalebi.ir
قبول پرونده های طلاق , مهریه, نفقه , جهیزیه , حضانت ,اجرت المثل ,اجاره ,قرارداد , بیع ,تنظیم قرارداد , تنظیم دادخواست , محاسبه مهریه به نرخ روز ,شکایت دیه , شکایت از سازمانهای دولتی , دیوان عدالت , انحصار وراثت , قرارداد صلح ,تنظیم وصیت نامه , هبه ,ابقاع ,عقد , اقاله , معوض و ...

دین مقدس اسلام همچنانکه حقوق و وظایفی را برای مرد مشخص کرده که باید به بهترین نحو نسبت به همسرش ادا کند ، وظایف و مسئولیتهایی هم بر زن واجب نموده که شایسته است آنها را رعایت نماید و چنانچه در انجام آن کوتاهی کند در پیشگاه خداوند مسئول خواهد بود . این حقوق عبارتند از :

۱_ اطاعت از شوهر به گونه ای پسندیده ، به دلیل قول خداوند که می فرماید . و برای همسران ( حقوق و واجباتی ) است ( که شوهران باید ادا کنند ) همانگونه که بر آنان ( حقوق و واجباتی ) است که ( باید زنان ادا کنند ) به گونه ای شایسته ای / سوره بقره ۲۲۸

رسولخداص فرمود :  اگر زن نمازهای پنج گانه را بجا آورد و روزه ماه رمضان را روزه بدارد و عفت خو د را حفظ کند و اطاعت شوهر را بجا آورد، وارد بهشت می شود .
در حدیثی دیگر که طبرانی روایت  کرده چنین آمده است . در زمان رسول خدا ص زنی خدمت آنحضرت رسید و عرض کرد ای رسول خدا من نماینده زنان هستم ، که خدمت شما رسیده و از شما سؤالی دارم که در ارتباط با جهاد است. خداوند جهاد را بر مردان فرض کرده است که اگر پیروز شوند، پاداش می گیرند و اگرشهید شوند، نزد پروردگار خویش روزی می خورند اما ما گروه زنان که به آنان خدمت می کنیم، چرا از چنین اجر عظیمی محرومیم؟
رسولخدا فرمود : به زنا ن بگو اگرازشوهرانشان اطاعت کنند و وظایف زناشویی که برعهده آنهاست رعایت کنند، این اعمالشان برابربا جهاد در راه خداست، اما کمتر کسی از شما زنان می تواند این کار را بطور کامل انجام دهد.

اطاعت زن از شوهر، امریست طبیعی که لازمه زندگی زنا شوئی مشترک است . و بدون تردید اطاعت زن از شوهرش موجب حفظ کیان و هستی خانواده  از نابودی شده و باعث بر انگیختن محبت و صمیمیت قلبی شوهر به همسرش می گردد،  و در نتیجه دوستی و عشق زنا شوئی عمیق و ریشه دار می شود، جر وبحث و جدال که بسا اوقات منجر به دعوا می شود از بین می رود .

نکته : لازم به یاد آوری است ، اطاعت زن از شوهر در امور که معاصی ونا فرمانی خداوند نباشد لازم است اگر چنانچه در اطاعت از شوهر نا فرمانی خداوند و یارسول خدا صورت گیرد، زن نه تنها می تواند اطاعت نکند بلکه حق اطاعت کردن هم ندارد . و همنیطور اطاعت در کارهایی که واقعا درتوان زن نیست اطاعت لازم نیست، مثلا شوهر نمی تواند به همسرش بگوید وزن صد کیلوئی را بلند کن و…
لاطاعه لمخلوق فی معصیه الخالق
۲_ زن باید حافظ مال و حیثیت شوهرباشد و از آن محافظت کند . خداوند متعال می فرماید . زنان صالحه آنانی هستند که فرمانبردار( اوامر خدا و مطیع دستور شوهران خود) بوده ( و خویشتن را از زنا به دور و اموال شوهران را از تبذیر محفوظ و اسرار(زنا شویی) را نگه می دارند، چرا که خداوند به حفظ آنها دستور داده است/سوره نسا۳۴

زن باید از لحاظ شخصیت زنانگی خود (ناموس) با مال شوهر به او خیانت نکند ومال و آبروی او را حفظ نماید،
رسول خدا ص فرمود : آیا شما را ازارزشمندترین گنج یک شخص با خبر کنم؟ آن زن شایسته و درستکاری است که هرگاه شوهر نگاهش کند، شاد می شود، و هنگامی که او را به کاری امر می کند، اطاعت می نماید و در نبود همسرش، مال و ناموسش را حفظ می کند/ ابو داود و نسایی
ودر حدیث دیگر فرموده : چهار چیز است که به هر کس داده شود خیر دنیا وآخرت نصیب او خواهد شد . که یکی از آنها زن نیکوکاری است که به جان و مال همسرش خیانت نمی کند.
زن نمی تواند مال و ثروت شوهر را بدون اجازه شوهر به دیگران هدیه کند .
نگاه وتمایل زن به نا محرم وسخنان فتنه انگیز با نا محرم و رفتن بسوی گناه خیانت است به شوهر .
زن باید فرزندانش را بر اساس شئونات اسلامی تربیت کند .

۳_ ز ن باید از هر لحاظ همسرش را درک کند . باید اسباب خوشحالی همسرش را فراهم کند خداوند این وسیله ( اسباب خوشحالی شوهر) را در زن قوی ترخلق نموده است . بخصوص زمانی که شوهر از بیرون می آید و خسته است ، لبخند زن ، نگاه پر مهر و سخنان شیرین زن می تواند بهترین هدیه برای او باشد .
واقعا اگر شوهر در خانه اش و نزد همسرش زیبائی ، تمیزی ، محبت ، شادی و عواطف را احساس نکند و سخنان شیرین ، برخورد زیبا و دستان پر از مهر و محبت و رئوفی را اینجا نیابد پس کجا می تواند بیابد ؟
بدبخت ترین خانواده آنهائی هستند که بین زن وشوهر بجای محبت و ، صمیمیت  کدورت و نا رضایتی باشد و خوشبخترین خانواده آنست که که بین شان یکدلی صفا و صمیمیت باشد .
سفارش جالب و مفید
اسماء دختر خارجه هنگامی که دخترش را در شب عروسی نزد شوهرش فرستاد به او اینگونه سفارش کرد .
ای دخترم همانا تو از آشیانه ی که در آن بزرگ شدی ، خارج شده و بسوی شوهری می روی که شناخت چندانی از او نداری، همدم کسی می شوی که با او انس نگرفته ای، پس برایش زمین باش تا برایت آسمان باشد، گهواره اش باش تا او پایه های آن شود، کنیزش باش تا برده ات شود. ناسزا مگو به او که از تو بیزار می شود و فراموشت می کند، گر به تونزدیک شود، نزدیکش شو و اگر از تو فاصله گرفت، از او دور شو، گوش و چشم وبینی اش را محفوظ بدار که از تو جز خوشبویی به مشامش نرسد، و جز خوبی و نیکویی گوشش نشنود و چشمش جز زیبایی و قشنگی نزد تو نبیند .

۴_ خدمت به شوهر، انجام کارهای منزل و تربیت فرزندان : این کارها وظیفه طبیعی زن است وبلکه بر زن واجب هستند . زن می تواند در ساختن خانواده خوشبخت ، وآماده کردن نسلی نجیب و اصیل نقش مهمی ایفا کند.

                      الا ُم مدرسه اذا اعددتها       اعددت شعبا طیب الاعراق
مادر مدرسه ی است که گر کردی مهیا       آماده کردی ملتی نیکو و والا
زن باید پاکدامن باشد تا فرزندان از سینه پاکی شیر بخورند و و نتیجتا از مسیر درست منحرف نشوند .

۵_ نیکی به خانواده و اقوام نزدیک شوهر:  از بزرگترین و مهمترین این حقوق، نیکی کردن زن به والدین و خواهر و برادر شوهرش  و رفتار نیکو با آنهاست . زیرا بر خورد نیک با اقوام شوهر موجب دلگرمی و شادی شوهر شده و محبت شوهر با زن بیشتر می شود .
عدم آشنائی زن و شوهر به حقوق اسلامی همدیگر یکی از علل طلاق است .

———————————-

منابع :

قرآن کریم
احادیث رسولخدا ص
کتاب عبدالله ناصح علوان
بوستان سعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تابعیت
اعسار
مهریه
حقوق خانواده
نظر سنجی

بیشترین مشکلات ساخت و ساز از نظر شما ؟

View Results

Loading ... Loading ...
وکیل پایه یک
تقویم
آمار سایت
 • 1
 • 7,047
 • 104
 • 25,403
 • 132
 • 62,023