88951171-72
 • دکتر مهرداد طالبی
 • ساعت ملاقات 14 الی 20
 • 88951171-72
 • 09121891506
 • mehrdadtalebi.ir
تقویم

جستجوی وکیل پایه یک دادگستری خوب

جستجوی وکیل پایه یک دادگستری خوب امری است که هر کدام از ما در طول زندگی ممکن است به نحوی به سراغش برویم. در واقع هرکدام از ما در طول زندگی ممکن است به دلیل مشکلات حقوقی که برایمان پیش می آید، نیازمند مشورت با یک وکیل دادگستری و به تبع آن انتخاب یک وکیل خوب و مناسب باشیم که در این مواقع معمولاً به ‌دنبال یافتن بهترین وکیل در شهر خود خواهیم بود.
این مشکل حقوقی می‌تواند پاس نشدن یک چک، مشکلات خانوادگی و یا تنظیم قرارداد خرید یک خانه باشد. همچنین در راستای اینکه همیشه گفته شده است پیشگیری بهتر از درمان است، اگر ما بیاموزیم که قبل از انجام هر معامله و عقدی با یک وکیل دادگستری مشورت کنیم، قطعاً هم کمتر با مشکلات حقوقی مواجه خواهیم شد و هم در مواجهه با آن‌ها سریعتر و بهتر به نتیجه خواهیم رسید. پیش گرفتن رویه مشاوره با یک وکیل قبل از ایجاد مشکل در هزینه‌ها و زمان ما نیز به شدت صرفه جویی خواهد کرد. برای اطلاع شما باید عنوان کنیم که غالب پرونده‌هایی که به دادگستری ارجاع می‌شود تا زمان به نتیجه رسیدن حداقل یک سال زمان می‌برد.

تاریخچه وکالت در دنیا

پیدایش شغل وکالت و ظهور تمدن بشری به همراه هم بوده است و از همان زمانی که انسان ها زندگی اجتماعی در کنار یکدیگر را بنا نهادند ضرورت وجود داور برای حل و فصل اختلافات را دریافته بودند. از همین رو گفته می‌شود که از همان زمان پیدایش تمدن های اولیه در عراق و ایران و مصر، شغل وکالت اگرچه به نام های دیگر، ولی وجود داشته است. بعد ها در یونان نیز شغل وکالت پیدا شد و به حدی وسعت یافت که به صورت حرفه مخصوصی درآمد و اولین مدرسه وکلای دادگستری در آتن تاسیس شد. در ادامه حرفه وکالت به کشور رم وارد، و پس از توسعه تدریجی قوانینی نیز برای آن وضع شد. با تبدیل شدن جمهوری رم به امپراطوری رم کشیشان وارد عرصه شده و کار وکلا را محدود کردند تا با این روش از احترام وکلا بکاهند ولی در عمل نتیجه دیگری به دست آمد و خود کشیشان نیز علاقه مند به حضور در این مسند شدند. در این عصر بود که به وکلا اجازه داده شد در صورت تمایل وارد مرحله قضاوت هم بشوند. در ادامه گسترش حرفه وکالت، لویی نهم در فرانسه به وکلا اجازه تاسیس تشکیلات و سندیکایی مخصوص را برای خود داد و پس از آن فیلیپ دوبوالوا این حرفه را مشخص تر کرده و قوانینی برای آن به وجود آورد. در سال ۱۳۴۴ میلادی پارلمان فرانسه به میدان آمد و مقرراتی برای وکلای دادگستری تصویب کرد. در عین حال بسیاری از قوانین مربوط به وکلای دادگستری به وسیله سندیکای خود آن ها مقرر می‌شد از جمله قوانین مربوط به مجازات و تادیب اعضای سندیکا.

در ادامه گسترش حوزه وکالت بسیاری از زمامداران از حرفه وکالت دادگستری و افراد شاغل در این حوزه خوششان نمی‌آمد و با وضع قوانین مختلف سعی در محدود کردن وکلای دادگستری می‌کردند. به عنوان مثال ناپلئون این اختیار را به رئیس قضات فرانسه داد که هر وکیلی که دلش خواست را از کار بر کنار کند و مجوز آن را باطل کند. ناپلئون وکلا را مجبور به ذکر حق الوکاله خود در وکالتنامه کرد و حضور وکیل در جلسه دادگاه را غیرضروری اعلام کرد. با این حال این حرفه و افراد شاغل در آن احترام و جایگاه خود را دوباره به دست آوردند به طوری که امروزه وکلا در اکثر کشورهای دنیا مجمع هایی مستقل دارند و بر اعضای خود نظارت می‌کنند.

کانون وکلای دادگستری

به صورت کلی، کانون وکلا یا کانون وکلای دادگستری، یک نهاد غیردولتی است که در هر کشوری وظیفه پشتیبانی و نظارت بر عملکرد وکلا را بر عهده دارد. در ایران کانون وکلای دادگستری با عنوان کامل “اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران” – به اختصار به آن اسکودا می‌گویند – فعالیت می‌کند. این نهاد غیردولتی در جهت گزینش و پذیرش، حمایت و نیز نظارت بر عملکرد وکلای دادگستری تشکیل شده است و دارای چندین کانون استانی و منطقه‌ای است. قدیمی‌ترین این کانون‎‌ها، کانون وکلای مرکز است و کانون وکلای دادگستری فارس، کرمان، اصفهان و غیره هر کدام نقش مخصوص به خود را در سطح استان ایفا می‌کنند.

با نگاهی به تاریخ، در ۱۲۸۷ قمری اولین ” کمیسیون تنقیح قوانین“ در ایران تشکیل شد. وظیفه این کمیسیون تدوین قوانین جدید و روز امد از طریق ترجمه قوانین خارجی در ایران بود. این کمیسیون در شوال ۱۳۳۲ قمری اولین فرمان راجع به وکلا را صادر کرد که به موجب ان وکلا موظف شدند در امتحانی شرکت کرده و گواهینامه صلاحیت بگیرند. سیر تحول قوانین و مقررات مربوط به این حرفه از وابستگی کامل به وزارت دادگستری به جانب استقلال بوده است و این استقلال در ۱۳۳۱ در زمان نخست وزیری دکتر محمد مصدق با امضا لایحه استقلال کانون وکلا از جانب ایشان کامل شد. این لایحه را بعدا” پارلمان نیز تایید کرد. استقلال کانون وکلا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به مدت قریب به هیجده سال به حالت تعلیق درامد و از طرف دولت برای کانون سرپرست تعیین شد تااینکه در سال ۱۳۷۶ با تصویب قانون جدیدی بار دیگر هیات مدیره کانون وکلا انتخاب و دوران دیگری از فعالیت مستقل آن آغاز گردید.

امروز در ایران دوازده کانون مستقل وکلا وجود دارد که تعدادی قریب به دوازده هزار نفر وکیل و کار اموز وابسته آن هستند.

وکیل دادگستری در ایران

در کشور ما مانند بسیاری از کشورها تنها کسانی که مراحل خاصی را طی نموده و موفق به اخذ پروانه وکالت شده اند می توانند به عنوان وکیل در دادگاهها اعلام وکالت نمایند. برای اینکه شخصی بتواند در ایران وکیل دادگستری شود باید مراحلی را طی کند و صلاحیت هایی داشته باشد. اولین پیش نیاز برای یک شخص که قصد اخذ پروانه را دارد داشتن مدرک لیسانس حقوق است. بعد از آن شرکت در آزمون وکالت لازم است. آزمونی که هرساله در کانونهای وکلای دادگستری برگزار می گردد و افراد باید انتخاب نمایند که قصد شرکت در آزمون کدامیک از استانها را دارند و بعد از ثبت نام و پرداخت هزینه ها نسبت به شرکت در آزمون اقدام نمایند. بعد از قبولی در آزمون، پروانه کارآموزی وکالت صادر می گردد که کارآموزان وکالت باید ۱۸ ماه کارآموزی در دادگاهها و در کنار یک وکیل پایه دادگستری را تجربه کنند. البته در این مدت نیز می توانند با تایید وکیل سرپرست خود و با اعمال محدودیت های قانونی مثل عدم اعلام وکالت در دیوانعالی کشور اقدام به وکالت نمایند. کارآموزان وکالت بعد از ۱۸ ماه کارآموزی و انجام تکالیف مقرر قانونی و نظامات کانون باید در آزمونی که توسط کانون متبوع برگزار میگردد شرکت نمایند که در صورت قبولی در این آزمون_ که به اختبار معروف می باشد_ پروانه پایه یک آنها صادر می گردد.

مراحل ذکر شده در بالا مراحل معمول و عادی اخذ پروانه وکالت است. برای اخذ پروانه وکالت استثنائات قانونی نیز وجود دارد که از طی کردن همه یا برخی از مراحل بالا معاف هستند. برای نمونه باید به قضات مستعفی یا بازنشسته دادگاهها اشاره کرد که نیاز به شرکت در آزمون و طی مراحل کارآموزی ندارند.

تا زمان تصویب برنامه سوم توسعه تنها شیوه اخذ پروانه وکالت دادگستری طی کردن مراحل بالا بود. اما با تصویب ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه روش دیگری هم به اخذ پروانه افزوده شد که به مشاوران حقوقی ماده ۱۸۷ مشهور شده اند. وکلای مذکور در آزمونی که توسط قوه قضاییه برگزار می گردد شرکت می نمایند و توسط قوه قضاییه به انها پروانه اعطا می گردد. مدت کارآموزی این وکلا و نحوه اخذ پروانه پایه یک آنها متفاوت بوده و دارای محدودیت های بیشتری در زمان کارآموزی و اخذ پروانه پایه ۲ می باشند. این تاسیس که عمری ده ساله دارد خارج از کانون وکلای دادگستری است.

وکیل پایه یک دادگستری

همانطور که در قسمت پیشین بیان شد، امروز وکلای دادگستری را باید به دو نوع کلی تقسیم نمود. وکلایی که توسط کانون های وکلای دادگستری انتخاب و تعیین صلاحیت می شوند که این کانونها اعتبار و قدمت بالایی دارند و وکلایی که توسط مرکز مشاوران حقوقی و کارشناسان دادگستری انتخاب می شوند که این شیوه عمری کمتر از ۱۰ سال دارد. وکلای کانون به کارآموزان وکالت و وکلای پایه یک دادگستری تقسیم می شوند. اما مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه ابتدا یک مدت کاراموزی را باید طی نمایند و پس از آن به مدت دوسال وکیل پایه ۲ می شوند و پس از گذراندن این مدت می توانند اقدام به اخذ پروانه پایه یک نمایند. کارآموزان موضوع ماده ۱۸۷ حق وکالت ندارند اما کارآموزان کانون تقریبا همچون وکلای پایه یک حق وکالت داشته (با اعمال محدودیت های ذکر شده) و وکلای پایه ۲ مرکز مشاوران قوه قضاییه نیز محدودیت هایی در وکالت خواهند داشت.

جستجوی وکیل برای موضوعات مختلف حقوقی

در بسیاری از کشورهای دنیا فرهنگ مشاوره با وکیل به عنوان یک اصل اجتماعی بین افراد پذیرفته شده است. خیلی از افراد پیش از اتخاذ تصمیمات گوناگون با وکیل خود به مشورت می‌پردازند حتی اگر این مشاوره از جنس مشاوره حقوقی تلفنی و یا مشاوره حقوقی آنلاین باشد. در نتیجه بسیاری از مشکلات حقوقی پیش نخواهد آمد. حتی بسیاری از خانواده‌ها در این جوامع دارای وکیل خانوادگی خود هستند که همانند یک امین و مشاور همواره در کنار اعضای خانواده است.

با توجه به موارد پیش گفته و همچنین با عنایت به اهمیت موضوعاتی که در دادگستری مطرح می‌شود و غالبا به جان، مال یا آبروی اشخاص مرتبط است جستجوی وکیل یکی از موضوعات مهم هر شهروند است. به طور سنتی جستجوی وکیل از طریق نزدیکان و آشنایان صورت می‌گرفت به این معنا که با پرسش از افراد از آن‌ها می‌خواهیم که به ما وکیلی معرفی کنند. گرچه این روش مزایای اندکی دارد ولی معایب آن آشکار است. اولا جستجوی وکیل توسط افراد عادی گاهی اوقات به هیچ عنوان امکان پذیر نیست. چرا که در شهر ما یا در نزدیکی محل سکونت یا محل کار ما حضور ندارند. ثانیا پرسش از افراد غیر آشنا با حقوق نمی‌تواند کمک شایانی به ما کند. همانطور که هر پزشک یک تخصص خاص دارد و غالبا افراد عادی نمی‌توانند در مورد آن تخصص اظهارنظر کنند، درباره وکیل هم همین خصوصیات حاکم است. علاوه بر آن شخصی که شما با او مشورت می‌کنید نهایتا با یک یا دو وکیل معاشرت و مشورت نموده است و بسیاری از وکلا را نمی‌شناسد و طبیعتا نمی‌تواند شما را در یک مقایسه خوب کمک نماید.

اما مهم‌ترین معیار برای انتخاب وکیل خوب وجود اعتماد است. در انتخاب یک وکیل احساس مسئولیت فرد امری اساسی خواهد بود چراکه رابطه وکیل و موکل مبتنی بر اعتماد طرفین است. وکیل از راه‌های قانونی و پیچ‌وخم‌هایی‌ که در قوانین می‌شناسد، می‌تواند موکل را فریب دهد یا کار او را به تعویق بیندازد؛ بنابراین باید وکیلی را انتخاب کرد که اخلاق‌مدار باشد. برای شناخت بهتر از وکیل مناسب می‌توان از مشورت یا مشاوره با چند وکیل و مقایسه راهنمایی‌های آنان استفاده کرد؛ در این صورت می‌توانیم وکیلی را که آگاهی بیشتر و تجربه بیشتری در پرونده‌های درست و موفق داشته را انتخاب کنیم. همچنین نکته مهم دیگری که لازم است بدانیم این است که تجربه و آگاهی در امر وکالت به هیچ عنوان به سن و سال بر نمی‌گردد و چه بسا ممکن است وکلای جوانی در این حرفه فعالیت کنند که آگاهی آنها از برخی وکلای باسابقه بسیار بیشتر باشد. البته بدیهی است که لازم است وکیل در حوزه مرتبط با دعوایی که در دادگاه دارید،‌ مهارت کافی هم داشته باشد.

مشاوره با وکیل

استفاده از خدمات ارائه شده توسط وکلا به دو صورت خدمات مشاوره ای و استفاده از وکلای دادگستری در پرونده های دادگاه می تواند صورت گیرد. تا چندی پیش این خدمات غالبا یا به شکل حضوری یا به شکل تلفنی ارایه می شد. اما با گسنرش استفاده از فضای مجازی خدمات مشاوره ای و انتخاب وکلا می تواند به شکل اینترنتی نیز انجام گیرد.

گروه خدمات حقوقی اینترنتی آی خدمت علاوه بر ارائه خدمات حضوری و تلفنی، از پتانسیل فضای مجازی برای خدمت رسانی به هموطنان عزیز استفاده نموده است. خدمات حقوقی اینترنتی آی خدمت با ترکیبی از وکلای مجرب و جوان قصد دارد علاوه بر بهره گری از تجربه وکلای مجرب، از شور و نشاط و پیشگامی جوانان نیز در این حوزه استفاده نماید. طبیعتا استفاده از خدمات مشاوره ای هر صنفی دارای هزینه هایی می باشد که گروه آی خدمت تلاش دارد این هزینه ها را کاهش داده و حتی الامکان برای ارایه مشاوره های ابتدایی از دریافت هزینه خودداری کند تا بتواند وظیفه خود در قبال هموطنان را انجام دهد. علاوه بر آن ما برآنیم که با ارائه مقالات کاربردی به مشکلات حقوقی رایج و سوالات پرکاربرد پاسخ دهیم. در مشاوره های اینترنتی نیز تمام تلاش ما بر ارائه کمک به شکل رایگان است. علاوه بر آن تلاش گروه خدمات حقوقی اینترنتی آی خدمت به پاسخگویی سریع و ۷ روزه می باشد که تمامی این خدمات را با استفاده از وکلا و پرسنل متعهد خود به شکل اینترنتی و تلفنی و حصوری انجام می دهد. شما هموطنان عزیز می توانید ابتدا به مقالات ما مراجعه کنید . در صورتی که نیاز به مشاوره بیشتری داشته باشید می توانید از کانال های اجتماعی ما همچون تلگرام و اینستاگرام یا سایت گروه آی خدمت و یا ایمیل این گروه استفاده کنید. علاوه بر این روش ها می توانید با تماس با گروه آی خدمت با یکی از وکلای ما در سطح شهر ارتباط برقرار کرده و موضوعات خود را مطرح نمایید. بعد از مشاوره تلفنی در صورتی که نیاز به مشاوره یا استفاده از خدمت وکیل در دادگاه ها باشد شما می توانید با هماهنگی گروه آی خدمت و وکیل مربوطه به شکل حضوری نیز از خدمات این وکلا استفاده نمایید.

وکیل خانواده

دعاوی خانوادگی از پیچیده ترین و گاهی فرسایشی ترین دعاوی کشور می‌باشد و متاسفانه به علت ناهنجاری های فعلی در کشورمان یکی از شایع ترین دعاوی حقوقی همین دعاوی خانوادگی است. با توجه به ماده ۴ قانون حمایت از خانواده دعاوی خانوادگی شامل ۱- نامزدی و خسارات ناشی از برهم زدن آن، ۲- نکاح دائم و موقت و اذن در نکاح، ۳- شروط ضمن عقد نکاح، ۴- ازدواج مجدد، ۵- جهیزیه، ۶- مهریه، ۷- نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت، ۸- تمکین و نشوز، ۹- طلاق، رجوع فسخ و انفساخ نکاح، بذل مدت و انقضای آن، ۱۰- حضانت و ملاقات طفل، ۱۱- نسب، ۱۲-رشد، حجر و رفع آن، ۱۳- ولایت قهری، قیمومیت و امور مربوط به ناظر و امین اموال محجوران و وصایت در امور مربوط به آنان، ۱۴- نفقه اقارب، ۱۵-امور راجع به غایب مفقود الاثر، ۱۶- سرپرستی کودکان بی سرپرست، ۱۷- اهدای جنین و ۱۸- تغییر جنسیت می‌باشد.

با توجه به اینکه بسیاری از مردم به علت عدم آشنایی با قوانین قضایی، توان احقاق حق خود را ندارند، در هر یک از دعاوی مطرح شده در بالا انتخاب و به کار گیری وکیل خانواده خوب بسیار قابل اهمیت است و می‌تواند تاثیر بسیار زیاد در رای نهایی داشته باشد. وکیل خانواده خبره وکیلی است که به علت بر عهده گرفتن پرونده ها بسیار زیاد در این حوزه بسیاری از مسائل را قبل از جلسه دادگاه پیش بینی کرده و برای آن راه حل مشخص می‌کند. خدمات حقوقی آی خدمت با تقسیم بندی انواع دعاوی، وکلای متخصص در حوزه خانواده را به صورت جداگانه دسته بندی کرده و بستر مناسبی را برای انتخاب وکیل در این حوزه فرآهم کرده است.

وکیل چک

شاید یکی از مهمترین حوزه های وکلات در ایران حوزه مربوط به چک باشد. از آنجا که تعداد دعاوی این حوزه در ایران بسیار زیاد بوده و خیلی از افراد جامعه درگیر آن هستند، وکالت در این حوزه اهمیت زیادی پیدا می‌کند. همچنین از آنجا که قوانین این حوزه کمی پیچیده هستند و نوع طرح دعوا از نظر کیفری یا حقوقی بودن می‌تواند نقش زیاد در ادامه پرونده داشته باشد، ضرورت یک وکیل خوب و متخصص برای همراهی در این دعاوی کاملا محسوس است. حضور یک وکیل چک خبره در این دعاوی می‌تواند تمامی نگرانی ها از بابت نوشتن صحیح دادخواست، کامل بودن مدارک و … را از بین ببرد. وکلای چک آی خدمت با انجام پرونده های بسیار در این حوزه می‌توانند اطمینان بخش موکلین عزیز برای رسیدن به حق و حقوق خود باشند. برای دریافت اطلاعات تماس وکیل وکیل چک با تجربه و قابل اعتماد می‌توانید با آی خدمت تماس بگیرید.

وکیل ارث

وکالت در حوزه ارث از جمله حوزه‌های تخصصی در وکالت می‌باشد. انتخاب وکیل مناسب آشنا و متخصص با حوزه ارث، می‌تواند فرآیندها و مشکلات حقوقی مرتبط با تقسیم اموال، انحصار وراثت و تقسیم ترکه را تسهیل نماید. برای دریافت اطلاعات تماس وکیل مجرب در حوزه ارث، می‌توانید با آی خدمت تماس بگیرید.

وکیل استارت آپ

حوزه استارت ‌آپ به عنوان یک حوزه کسب‌و‌کاری جدید، نیازمند تضمین موارد حقوقی و قانونی مخصوص به خود است. وکیل استارت آپ عمدتا با حوزه‌های کسب‌و‌کار پیش از ثبت رسمی، سازوکار تعیین درصدها بین موسسان، انعقاد انواع قراردادها بین موسسان با یکدیگر، با مشتریان و با سرمایه‌گذاران و سایر موارد حقوقی مرتبط، آشنا است و می‌تواند به صاحبان استارت آپ‌ها مشاوره‌های کلیدی ارائه کند. از آنجاییکه آی خدمت به عنوان یک استارت آپ حقوقی شروع به کار کرده است، نیازهای این صنف را به خوبی می‌شناسد و توانایی ارائه خدمات مشاوره و حقوقی را به فعالان استارت آپی کشور دارا است.

جستجوی وکیل از طریق اینترنت

راه حل بهتر که امروزه در تمام موارد گسترش پیدا کرده است موضوع جستجوی وکیل به شکل اینترنتی است. جستجوی وکیل از طریق اینترنت می‌تواند ما را در مقایسه بین وکلای مختلف و تخصص آن‌ها کمک کند. سایت‌های مختلفی به امر جستجوی وکیل می‌پردازند. پیشنهاد ما به شما برای انتخاب بهترین وکیل، یافتن چندین وکیل و داشتن صحبت مختصر با هر کدام از آنان است. در نتیجه می‌توانید متوجه شوید که کدام وکیل توانایی بهتری برای کمک کردن به شما دارد. وکلای ثبت شده در سایت آی خدمت آمادگی ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین به شما مخاطبان را دارند و در صورت تمایل شما، امکان مراجعه حضوری به دفتر کار این عزیزان نیز فراهم است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قبول پرونده های طلاق , مهریه, نفقه , جهیزیه , حضانت ,اجرت المثل ,اجاره ,قرارداد , بیع ,تنظیم قرارداد , تنظیم دادخواست , محاسبه مهریه به نرخ روز ,شکایت دیه , شکایت از سازمانهای دولتی , دیوان عدالت , انحصار وراثت , قرارداد صلح ,تنظیم وصیت نامه , هبه ,ابقاع ,عقد , اقاله , معوض و ...
 • رزونامه حمایت
 • حقوق نیوز
 • ایسنا حقوقی
 • اخبار قوه قضاییه
 • خبرگزاری میزان
No items.
نظر سنجی

بهترین وکیل از نظر شما کیست ؟

View Results

Loading ... Loading ...
وکیل پایه یک
آمار سایت
 • 5
 • 60
 • 41
 • 609
 • 380
 • 13,975