شما در فاصله اذان صبح تا صرف صبحانه به چه فعالیتی می‌پردازید؟ اگر جواب این سوال را بدیهی می‌دانید و «خواب» اصلی‌ترین فعالیت‌تان در این مدت زمانی است، باید بدانید که یکی از مهم‌ترین فرصت‌های زندگی‌تان را از دست می‌دهید!همه کسانی که توانسته‌‌اند به موفقیت‌های چشمگیر کاری دست پیدا کنند، به این نتیجه رسیده‌اند که باید ساعات اولیه روزشان را وقف فعالیت‌هایی کنند که برای خودشان بالاترین درجه اولویت را دارد؛ چون بلافاصله با شروع روز درگیر اولویت‌های دیگران خواهند شد.

علم نیز از این استراتژی حمایت می‌کند. صبح‌های زود قدرت اراده بالاتر بوده، افراد خوش‌‌بین‌تر هستند و برای مقابله با کارهای چالش‌انگیز  آمادگی بیشتری دارند. دوست دارید بدانید که کارفرمایان و مدیران بزرگ درست بعد از بیدار شدن از خواب چه می‌کنند؟ در زیر به مواردی از فعالیت‌های صبحگاهی آنها  اشاره می‌کنیم.

     صبح زود بیدار می‌شوند
افراد موفق می‌دانند که زمان یکی از باارزش‌ترین دارایی‌های انسان است و بااینکه بیشتر وقت آنها وقتی به سر کار می‌رسند با  تلفن‌ها، میتینگ‌ها و بحران‌های ناگهانی سپری می‌شود، ساعت‌های ابتدای روز ، دیگر تحت کنترل خودشان است؛ به همین دلیل است که در بین الطلوعین بیدار می‌شوند و تا می‌توانند این زمانی راکه در کنترل خودشان است طولانی‌تر می‌کنند.در تحقیقی که روی ۲۰ مدیر انجام گرفت، ۹۰ درصد از آنها عنوان کردند که قبل از ۶ صبح از خواب بیدار می‌شوند. به عنوان مثال، ایندرا نویی، مدیر PepsiCo صبح‌ها ساعت ۴ از خواب بیدار می‌شود و هیچ وقت دیرتر از ساعت ۷صبح سر کار نمی‌رسد. نکته مهم اینکه آنهایی می‌‌توانند روزهای کارآمدتری داشته باشند که زودتر بیدار ‌شوند.

     قبل از اینکه برنامه کاری روزانه به سراغشان بیاید، ورزش می‌کنند
مهم‌ترین فعالیت صبحگاهی افراد قدرتمند ورزش است؛ چه ورزش کردن در خانه و چه رفتن به باشگاه ورزشی. اورسلا برنز، مدیرعامل Xerox، ورزشی یک ساعته برای خود تنظیم می‌کند که ساعت ۶ صبح شروع می‌شود. از طرف دیگر استیو مورفی، مدیرعامل Christies  از صبح‌های خود برای تمرینات یوگا استفاده می‌کند. باید بدانید که این افراد، افرادی بسیار پرمشغله هستند؛ پس اگر برای ورزش کردن وقت می‌گذارند به این معنی است که خیلی مهم است؛ جدا از اینکه ورزش کردن در صبح باعث می‌شود عصرها برای این کار وقت کم نیاورید. یک ورزش صبحگاهی به کاهش استرس روزهم کمک می‌کند، با تاثیر رژیم‌های غذایی پرکالری و چربی مقابله و باعث تقویت کیفیت خواب هم می شود.

    روی یک پروژه کاری بسیار مهم کار می‌کنند
ساعات آرام صبح زمانی ایده آل برای تمرکز بر روی پروژه‌های مهم کاری هستند، بدون اینکه کسی حواسشان را پرت کند. گذراندن این وقت در ابتدای روز باعث می‌شود قبل از اینکه دیگران (بچه‌ها، کارمندان یا رئیس) توجه و تمرکزتان را برهم بزنند، با تمرکز حواس بیشتر کار کنید. دبی مویسیچین که استراتژیست تجاری است و در روز باید با میتینگ‌ها و تماس‌های پشت سر هم دست و پنجه نرم کند، می‌گوید با این وضعیت قادر نبوده هیچ کار مفیدی را پیش ببرد و به همین دلیل صبح‌های زود خود را برای رسیدگی به پروژه‌های خود اختصاص داده و هر روز خود را روی یک پروژه مهم می‌گذراند.

     روی یک پروژه شخصی مهم کار می‌کنند
وقتی کل روز مجبور باشید در جلسات مختلف کاری شرکت کنید و شب که به خانه می‌آیید با وجود خستگی و گرسنگی تازه باید ببینید که برای شام باید چه کنید، نوشتن رمان یا انجام یک کار هنری خیلی دور از ذهن به نظر می‌رسد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد موفق، ساعات ابتدایی روز خود را برای کار کردن روی پروژه‌های شخصی خود، کارهایی که دوست دارند و از انجام آن لذت می‌برند، استفاده می‌کنند. یک معلم تاریخ می‌گوید که ساعات بین ۶ تا ۹ صبح خود را روی نوشتن کتابی درمورد سیاست‌های مذهبی غرب آفریقا می‌گذراند. قبل از اینکه با مسئولیت‌های تدریس روزانه مشغول شود، فرصت دارد که مقالات مختلف را مطالعه کرده و چندین صفحه به کتاب خود اضافه کند.

     اوقاتی خوب را با خانواده‌شان می‌گذرانند
خیلی‌ها ممکن است شام را از برنامه غذایی شان حذف کرده باشند و به همین دلیل افراد موفق از صبح‌ها برای وقت گذراندن با خانواده، چه با خواندن داستان برای فرزندانشان باشد یا کمک به درست کردن یک صبحانه عالی، می‌گذرانند.برای یک برنامه‌ریز  مالی ، صبح‌ها بهترین وقتی است که با دخترش می‌گذراند. در این زمان به او کمک می‌کند لباسش را بپوشد، تختش را مرتب کند،  و خیلی وقت‌ها هم با هم نقاشی می‌کشند. بعد با هم صبحانه را آماده کرده و می‌نشینند و موقع خوردن صبحانه با هم گپ می‌زنند. برای او این ۴۵دقیقه صبحگاهی ارزشمندترین ساعات روز هستند.

    قرار ملاقات‌هایشان را برای صبحانه تنظیم می‌کنند
مخصوصا اگر بخواهید شام را به خانه برگردید، صبح‌ها وقتی عالی برای وقت ملاقات است. علاوه‌براین، گذاشتن این قرار ملاقات‌ها برای صبحانه بسیار  بهتر از ناهارهای پرمشغله است.

     چیزهایی که به‌خاطر آن شکرگزار هستند را یادداشت می‌کنند
ابراز قدرشناسی  یک راه خوب دیگر برای متمرکز کردن خودتان و ایجاد دیدگاهی عالی برای خود قبل از رفتن به محل‌کار است. نوشتن آدم‌ها، مکان‌ها و فرصت‌هایی که برای آن شکرگزار هستید، فقط چند دقیقه از وقتتان را می‌گیرد؛ اما تغییری فوق‌العاده در رویکرد شما نسبت به زندگی ایجاد می‌کند.

     برنامه‌ریزی روزانه‌شان را انجام می‌دهند
برنامه‌ریزی از قبل برای روز، هفته یا ماه ابزار مدیریت زمانی بسیار عالی است که باعث می‌شود روال امور از دستتان خارج نشود. استفاده از صبح‌ها برای فکر کردن از بالا به زندگیتان به شما کمک می‌کند بتوانید اولویت‌بندی‌تان را راحت‌تر انجام داده و خط سیر زندگیتان را مشخص کنید.یک مدیر بانک هر روز ساعت ۵ صبح از خواب بیدار می‌شود. در روزهای هفته اول ورزش می‌کند، کمی کتاب می‌خواند و بعد قبل از درست کردن صبحانه کارهای آن روزش را مرور می‌کند. او می‌گوید این برنامه‌ریزی صبحگاهی باعث می‌شود کنترل بهتری روی روز خود داشته باشد.

     ایمیل‌هایشان را چک می‌کنند
بااینکه متخصصان مدیریت زمان اعتقاد دارند تا می‌توانید باید چک کردن ایمیل را کنار بگذارید؛ اماخیلی از افراد موفق روزشان را با چک‌کردن ایمیل‌های خود شروع می‌کنند. خیلی سریع صندوق ایمیل‌های رسیده‌شان را نگاه می‌کنند تا ببینند ایمیل مهمی دریافت کرده‌اند که نیاز به پاسخ فوری داشته باشد یا خیر و ایمیل‌های مهمی که نیاز به باز بودن فکر دارد را در آن زمان می‌فرستند.

     اخبار روز را می‌خوانند
افراد موفق، چه از طریق خواندن روزنامه باشد و چه چک کردن وبلاگ‌ها و سایت‌های خبری، عادت دارند قبل از صبحانه از اخبار روز مطلع شوند. این موضوع  باعث می‌شود که وقتی سر کار رسیدند، خیلی خوب از اتفاقاتی که در جهان می‌گذرد مطلع باشند.