88951171-72
 • دکتر مهرداد طالبی
 • ساعت ملاقات 14 الی 20
 • 88951171-72
 • 09121891506
 • mehrdadtalebi.ir
قبول پرونده های طلاق , مهریه, نفقه , جهیزیه , حضانت ,اجرت المثل ,اجاره ,قرارداد , بیع ,تنظیم قرارداد , تنظیم دادخواست , محاسبه مهریه به نرخ روز ,شکایت دیه , شکایت از سازمانهای دولتی , دیوان عدالت , انحصار وراثت , قرارداد صلح ,تنظیم وصیت نامه , هبه ,ابقاع ,عقد , اقاله , معوض و ...
بحران بی احترامی به حقوق یکدیگر و قوانین
بی احترامی به حقوق یکدیگر و قوانین،رعایت نکردن احترام در کلام و رفتار آن قدر بالا گرفته است که بسیاری از کارشناسان مسائل اجتماعی از آن به عنوان بحران بی احترامی نام می برند
 از لابه لای جمعیت به زحمت عبور می کند و بدون توجه به اعتراض مسافران سوار اتوبوس می شود برای این که بتواند در طول مسیر بر روی صندلی بنشیند.

– بدون توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی با سرعت از چراغ قرمز عبور می کند.

– همه افراد مجتمع خوابند و او بدون توجه به حقوق همسایه مشغول تماشای فیلم موردعلاقه اش با صدای بلند است.

– پسر مشغول تماشای تلویزیون است که پدر با پاکت های میوه از راه می رسد. اما پسر بدون توجه به او وخستگی اش، همچنان مشغول تماشای برنامه مورد علاقه اش است.

– پدر و مادر باز هم برای خرید لباس دخترشان باهم اختلاف نظر دارند و این اختلاف نظر در حضور بچه ها به دعوا و فحاشی می کشد و بچه ها در سکوت این دعوا را نظاره گرند.موارد بسیاری را از این دست که ناشی از احترام نگذاشتن افراد به یکدیگر و حقوق متقابل و قوانین است در جامعه شاهد هستیم و بنا به گفته بسیاری از کارشناسان نقطه آغازین آن به خانواده برمی گردد.

بی احترامی به حقوق یکدیگر و قوانین،رعایت نکردن احترام در کلام و رفتار آن قدر بالا گرفته است که بسیاری از کارشناسان مسائل اجتماعی از آن به عنوان بحران بی احترامی نام می برند.
به گزارش ایسنا دکتر سیما فردوسی استادیار دانشگاه شهید بهشتی در این باره هشدار داد و گفت: بحران بی احترامی از خانواده ها نشأت گرفته و احترام بین زن و شوهر و فرزندان نسبت به والدین کاهش یافته است.وی افزود: در حال حاضر بحران بی احترامی یکی از معضلات جامعه است که از والدین و خانواده آغاز شده است.دکتر فردوسی گفت: والدین باید در خانواده احترام یکدیگر را حفظ و این رفتار را به فرزندان خود منتقل کنند.وی افزود: برای استحکام روابط خانوادگی، همسران باید به یکدیگر احترام بگذارند.

مجید امیدی کارشناس مسائل اجتماعی نیز با اشاره به این که نوجوانان و جوانان رعایت قوانین و احترام گذاشتن به یکدیگر و حقوق متقابل را از خانه فرامی گیرند به خراسان گفت: متاسفانه آموزه های دینی و اخلاق که احترام به والدین، رعایت حقوق یکدیگر و رعایت مقررات و قوانین را توصیه می کرد و مورد تاکید قرار می داد، در برخی از خانواده ها مورد غفلت قرار گرفته و مرز احترام بین اعضای خانواده از بین رفته است که در این وضعیت زن و شوهر به یکدیگر احترام نمی گذارند و فرزندان نیز حرمت والدین خود را نگه نمی دارند.وی افزود: در چنین خانواده هایی حقوق پدر و مادر و فرزند نادیده گرفته و جایگاه ها مخدوش می شود.

پسر هنگام بیرون رفتن خود را ملزم به اجازه گرفتن از والدین نمی داند و مادر آن طور که باید حرمت پدر را نگه نمی دارد. امیدی خاطرنشان کرد: این بی احترامی در ابعاد گسترده تر از خانواده به جامعه تسری می یابد فردی که در خانواده رعایت احترام به حقوق افراد را چه در کلام و چه در رفتار نیاموخته و الگوی مناسبی در خانواده در این زمینه نداشته است وقتی وارد جامعه می شود نیز مرتکب بی احترامی به قوانین و حقوق افراد می شود.وی افزود: بررسی ها نشان می دهد کودکانی که از احترام و محبت والدین برخوردار بوده اند، کودکانی با گذشت، باانصاف، صمیمی و دارای حسن معاشرت و اعتماد به نفس بالا هستند و هنگام ورود به جامعه نیز رعایت احترام را در تمامی ابعاد می کنند.بنا به گفته مدیرکل فرهنگی سابق سازمان ملی جوانان اما کودکانی که از احترام و محبت والدین خود برخوردار نبوده اند کودکانی با روحیه پرخاشگر و اعتماد به نفس پایین هستند که همان طور که احترام آن ها در خانواده رعایت نشده است آن ها نیز به قوانین و حقوق متقابل پای بند نیستند.

امیدی گفت: علاوه بر این افرادی که در خانواده مورد محبت و احترام قرار نگرفته اند دچار احساس حقارت می شوند و در ورود به جامعه با دیدن کوچک ترین محبت و احترام کاذبی از سوی گروه های بزهکار جذب می شوند که آثار آن می تواند بزهکاری و آسیب های اجتماعی باشد.

این کارشناس مسائل اجتماعی با اشاره به این که درحال حاضر اخلاق و احترام در جامعه کم رنگ شده و جای آن را بی حرمتی در ابعاد مختلف گرفته است افزود: وقتی فردی از چراغ قرمز عبور می کند یعنی به قوانین راهنمایی و رانندگی بی حرمتی کرده است، وقتی در اماکن عمومی سیگار می کشد یعنی به سلامت و حقوق افراد جامعه احترام نگذاشته است، وقتی فردی صدای ضبط خودروی خود را بلند کرده، یعنی به ارزش های جامعه بی احترامی کرده است و ما متاسفانه در حال حاضر با بحران بی حرمتی و بی احترامی و بی اخلاقی در جامعه در ابعاد مختلف از قوانین گرفته تا حقوق متقابل و بی حرمتی به بزرگان و … روبه رو هستیم.

وی افزود: در سال های اول بعد از انقلاب و حتی در دوران دفاع مقدس آن چه در جامعه وجود داشت عطوفت، مهربانی و ایثار و احترام به ارزش ها بود، اما متاسفانه در سال های اخیر این ارزش ها کم رنگ شده است و باید تا دیر نشده با اقدامات فرهنگی، اخلاق را در جامعه نهادینه کرد. بنا به گفته مدیرکل فرهنگی سابق سازمان ملی جوانان، بسیاری از موارد بی احترامی در جامعه ناشی از دیدگاه های وارداتی است که حقوق متقابل افراد را دگرگون کرده است. به عنوان مثال اگر پسری به پدر خود احترام نمی گذارد با رنگ و لعاب روشنفکری از آن به عنوان راحت بودن و دوست بودن پسر و پدر نام می برند، در حالی که در آموزه های دینی بر تکریم و احترام به والدین تاکید فراوان شده است.وی افزود: اگر این آموزه ها به درستی در خانواده و جامعه رعایت شود و تعامل با اعضای خانواده و سایر افراد در جامعه بر اساس اخلاق باشد، دامنه آسیب های اجتماعی و تخلفات برچیده می شود.

امیدی تصریح کرد: بررسی ها حاکی از آن است که ریشه بسیاری از بزهکاری ها و آسیب های اجتماعی در بی اعتنایی به اخلاق و احترام به قوانین است.وی افزود: متاسفانه ضعف کارکردهای اخلاقی در خانواده ها و تربیت فرزندان بر اساس موازین اسلامی و شیوع فرزندسالاری از یک سو و غفلت برنامه ریزان فرهنگی و بی توجهی به مباحث اخلاقی و رعایت احترام در کتب درسی مدارس و دانشگاه ها باعث شده است که بحران بی احترامی در جامعه روز به روز بیشتر شود و متاسفانه هیچ اقدامی برای پیش گیری از آن صورت نگرفته است.

این کارشناس مسائل اجتماعی با اشاره به عواقب شکستن مرز احترام و حرمت ها گفت: رواج بی حرمتی و بی احترامی به قانون، به حقوق یکدیگر و … عواقب بسیار نگران کننده ای دارد و همان طور که بررسی ها نشان می دهد کم رنگ شدن محبت و ایثار و بی احترامی به قانون و ارزش ها، منجر به رفتارهای ضدقانون، آسیب های اجتماعی و بزهکاری در جامعه شده است در حالی که در تاریخ و هویت ایرانی اسلامی، یک ایرانی نماد حسن معاشرت، احترام به قانون و ارزش ها و احترام به فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی بوده است اما در حال حاضر به دلیل فرهنگ های وارداتی و هجمه فرهنگ غربی از یک سو و بی تفاوت بودن برنامه ریزان از سوی دیگر، همه این موارد در حال از دست رفتن است.وی همچنین احساس ناامنی و بی اعتمادی را یکی از پیامدهای بحران بی احترامی ذکر کرد و گفت: وقتی فردی به قانون، ارزش ها و اخلاق بی توجه باشد در جزئی ترین مسائل زندگی اطمینان به او سلب می شود و کمتر کسی به او اعتماد می کند.

وی تصریح کرد: در کسب و کار فردی که برای حقوق افراد بر اساس ارزش های دینی و اخلاقی ارزش قائل می شود، دروغ نمی  گوید، ریا نمی کند و در کار خود غش وارد نمی کند، همواره مورد اعتماد خواهد بود علاوه بر این که حرمت و احترام وی نزد افراد دیگر به تدریج افزایش می یابد و امین مردم خواهد بود.

بنا به گفته امیدی، در حال حاضر شیشه احترام و حرمت ها ترک برداشته است که ناشی از کم رنگ بودن جایگاه تربیت اسلامی در خانواده، فرزندسالاری، ضعف فرهنگی، بی توجهی برنامه ریزان درسی و … است و باید با اقدامات فرهنگی از سوی رسانه ملی و دستگاه های فرهنگی این خلاء از بین برود تا متعاقب احساس امنیت، اعتماد افزایش و آسیب های اجتماعی کاهش یابد.

دکتر سیما فردوسی نیز گفت: والدین باید در خانواده احترام یکدیگر را حفظ کرده و این رفتار را به فرزندان خود منتقل کنند.دکتر فردوسی تاکید کرد: برای استحکام روابط خانوادگی، همسران باید به یکدیگر احترام بگذارند.

وی با تاکید بر اهمیت محبت کلامی اظهار کرد: این نوع محبت، دلگرمی همسران را در پی دارد و بی محبتی، طلاق عاطفی را در خانواده رقم می زند.وی با هشدار نسبت به گسترش طلاق عاطفی در خانواده ها گفت: برخی از خانواده ها دوری همسران را از یکدیگر نشانه تجدد می دانند که این تفکر خطرناک است.دکتر فردوسی خاطرنشان کرد: بخش کوچکی از شخصیت افراد توارثی و بسیاری از رفتارهای انسان اکتسابی است که با آموزش خانواده و الگوگیری از والدین به دست می آید، خانواده ها باید آگاه باشند که رفتار والدین به درون فرزندان افکنده می شود.

وی خاطرنشان کرد: الگوی کلامی در تربیت خانوادگی امروز جای خود را به الگوی عملی داده و رفتار والدین زیر نگاه های تیزبین فرزندان قرار دارد.

وی همچنین بیان کرد: باید تربیت دینی از خانواده آغاز شود و هم زمان با رشد جسمی، فرزندان رشد مذهبی نیز داشته باشند.

وی تصریح کرد: اگر تربیت دینی به خوبی در کودک شکل نگیرد در بزرگسالی خانواده ها دیگر نمی توانند فرزندان خود را کنترل کنند.این مدرس دانشگاه اضافه کرد: باید در آموزش ها به سمت پژوهش محوری حرکت کنیم و معلمان دوره ابتدایی از کودکان بخواهند با فعالیت پژوهشی، مفاهیم دینی را بیاموزند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تابعیت
اعسار
مهریه
حقوق خانواده
نظر سنجی

آیا شرایط اقتصادی فعلی باعث افزایش پرونده های طلاق است ؟

View Results

Loading ... Loading ...
وکیل پایه یک
تقویم
آمار سایت
 • 2
 • 53
 • 38
 • 391
 • 193
 • 62,578