88951171-72
 • دکتر مهرداد طالبی
 • ساعت ملاقات 14 الی 20
 • 88951171-72
 • 09121891506
 • mehrdadtalebi.ir
قبول پرونده های طلاق , مهریه, نفقه , جهیزیه , حضانت ,اجرت المثل ,اجاره ,قرارداد , بیع ,تنظیم قرارداد , تنظیم دادخواست , محاسبه مهریه به نرخ روز ,شکایت دیه , شکایت از سازمانهای دولتی , دیوان عدالت , انحصار وراثت , قرارداد صلح ,تنظیم وصیت نامه , هبه ,ابقاع ,عقد , اقاله , معوض و ...

ازدواج یکی از سرنوشت سازترین انتخابهای انسان است که انسان برای این انتخاب باید از فضای احساسی دوری کرده و در یک فضای کاملا منطقی انتخاب صحیح را انجام دهد تا بتواند یک زندگی موفق و توام با آرامش داشته باشد.

ازدواج

سوال: دو سال پیش به دختری علاقه مند شده و از ایشان خواستگاری کردم اما چون خواهر بزرگتر داشتند مانع شدند تا اینکه یک سال پیش خواهر بزرگتر ازدواج کردند. الان که دوباره به خواستگاری ایشان رفتیم متوجه شدیم که ایشان بیماری قلب داشته و چندین بار عمل جراحی انجام داده اند، پدرم بخاطر این موضوع مخالف هستند و هرکسی را واسطه قرار می دهیم ایشان نمی پذیرند اما من این دختر خانم را دوست دارم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

پاسخ: اسلام در مورد بسیاری از مسائل ازدواج مانند مهریه، جهیزیه، ثروت و غیره  ما را دعوت به ساده گرفتن و تساهل کرده است، ولی وقتی صحبت از انتخاب همسر به میان می‌آید، به ما هشدار جدی می‌دهد که بسیار دقت و مواظبت به خرج دهیم که مسیر را اشتباه نرویم، امام صادق(علیه‌السلام) در این زمینه می فرمایند: «زن همانا گردنبندی است، نیک بنگر که چه گردنبندی را به گردنت آویزان می کنی.» [کافی، ج۵، ص۳۳۲] از طرفی زیبایی پسندی و بدن سالم برای هریک از زوجین بخاطر اینکه بتوانند یک زندگی شاد را ایجاد کنند، موثر خواهد بود. همچنین ازجمله  کسانی که در امر ازدواج فرزند فعال بوده و کوشش می کند که جوان در این انتخاب موفق شود، پدر است. ممکن است آنچه را والدین عاقل و فهمیده در«خشت» ببینند، فرزند جوان در «آینه» نبیند. لذا شما برادر گرامی، در اولین مرحله از هرگونه تصمیم احساسی دوری کنید و عمل را بر اساس منطق و عقل قرار دهید و توجه داشته باشید که بحث یک عمر زندگی است. در گام بعدی می توانید از یک مشاور خوب هم در زمینه ازدواج و هم در زمینه ی پزشکی در مورد بیماری این خانم و عوارض ناشی از آن تحقیق و تفحص بیشتری نسبت به آینده و ازدواج با ایشان انجام دهید، اگر نظر مشاوران در مورد ازدواج مثبت بوده است و این خانم مشکلی برای ازدواج نداشته و شما هم قادر به تحمل مشکلات پیش رو هستید، می توانید در یک فضای صمیمی و به دور از جنجال این دلایل منطقی را برای پدر بزرگوارتان بیان کنید و یا اینکه از کسی که تاثیرگذاری زیادی روی پدر شما دارد، بخواهید این دلایل منطقی را بیان و نظر ایشان را جلب کند.

پی نوشت:
کلینى، الکافی (ط – الإسلامیه)، دار الکتب الإسلامیه، تهران، چاپ: چهارم، ۱۴۰۷ ق، ج۵، ص۳۳۲٫

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تابعیت
اعسار
مهریه
حقوق خانواده
نظر سنجی

به نظر شما اختلاف زن و مرد از کجا شروع میشود ؟

View Results

Loading ... Loading ...
وکیل پایه یک
تقویم
آمار سایت
 • 1
 • 157
 • 113
 • 223
 • 157
 • 66,491