88951171-72
 • دکتر مهرداد طالبی
 • ساعت ملاقات 14 الی 20
 • 88951171-72
 • 09121891506
 • mehrdadtalebi.ir
قبول پرونده های طلاق , مهریه, نفقه , جهیزیه , حضانت ,اجرت المثل ,اجاره ,قرارداد , بیع ,تنظیم قرارداد , تنظیم دادخواست , محاسبه مهریه به نرخ روز ,شکایت دیه , شکایت از سازمانهای دولتی , دیوان عدالت , انحصار وراثت , قرارداد صلح ,تنظیم وصیت نامه , هبه ,ابقاع ,عقد , اقاله , معوض و ...

   آيين نامه راجع به دفتر راهنمايي كانون وكلاء مصوب ۱۳۱۷ ( ۲۷۶ )

نظر به اينكه بين مراجعه كنندگان به عدليه و يا اداره ثبت اسناد و املاك اشخاصي يافت مي شوند كه از قوانين و ساير مقررات بي اطلاع بوده و تمكن كافي هم براي مراجعه به وكيل عدليه ندارند و به اين ترتيب نمي توانند از وسائلي كه قانون در دسترس آنها گذاشته استفاده نموده به حق خود برسند وزارت عدليه به شرح سواد پايين ، دفتر راهنمايي براي هدايت آنها تشكيل و انجام اين امر را به عهده كانون وكلا قرار داده تا وظيفه مهمي را كه وكلاي عدليه در كمك به احقاق حق دارندنسبت به تمام طبقات اعم از اينكه قادر به دادن حق الوكاله باشند يا نه به طور تساوي انجام دهند . بنابراين بعدها كساني كه داراي تمكن كافي نيستند اگر احتياج به مراجعه به مقامات قضايي و يا ثبتي پيدا مي كنند مي توانند به دفتر راهنمايي رجوع نمايند . دفتر راهنمايي سعي مي كند نسبت به درخواست هايي كه مي رسد خود رسيدگي و تعيين تكليف مساعدتهاي معنوي نمايد و اگر ديدبراي احقاق حق دخالت وكيل عدليه لازم است به قسمت معاضدت قضايي صاحب كار را هدايت مي كند تا وكيل مجاني براي او انتخاب شود .
ماده – ۱ كساني كه تمكن كافي براي مراجعه به وكيل عدليه ندارند و همچنين ادارات عام المنفعه و بنگاههايي كه به منظور امور خيريه درست شده از راهنمايي استفاده مي كنند .
ماده – ۲ راهنمايي نسبت به كليه دعاوي كه در عدليه اعم از دواير جزايي يا حقوقي طرح شده ويا طرح مي شود و همچنين نسبت به اموري كه در دواير اجرا مطرح است و يا مي بايستي طرح گردد ونسبت به مسائل راجع به ثبت املاك و اعتراض بر آن و اسناد لازم الاجرا ممكن است به عمل آيد .
ماده – ۳ تقاضاي راهنمايي ممكن است كتبي باشد يا شفاهي و هيچ هزينه به آن تعلق نمي گيردمرجع اين تقاضانامه دفتر كانون وكلا است وقتي اين تقاضا قبول مي شود كه تقاضا كننده عدم تمكن خود را براي رجوع به وكيل اعلام نمايد .
ماده – ۴ دفتر راهنمايي تشكيل مي شود از يك نفر رييس و به عده كافي از بين مامورين قضايي وكارآموزان يا وكلا و يا سايركساني كه اطلاعات حقوقي دارند اعضا خواهد داشت .
ماده – ۵ همين كه درخواست از دفتر راهنمايي به عمل آمد خلاصه آن در دفتر مخصوص ثبت شده رييس دفتر شخصا يا به وسيله يكي از اعضا آن را مورد بررسي قرار داده و به صاحب كارراهنمايي مي كند كه چه اقدامي مي بايستي براي انجام كار خود به عمل آورد و به چه مرجعي مي بايستي رجوع نمايد .
ماده – ۶ راهنمايي به مسووليت رييس دفتر راهنمايي به عمل مي آيد اگر چه از طرف اعضااقدام به آن شده باشد .
ماده – ۷ راهنمايي ممكن است كتبي يا شفاهي باشد در هر حال خلاصه آن بايد در دفتر قيدشود .
ماده – ۸ راهنمايي فقط جنبه مشاوره را داشته و مسووليت حقوقي براي رييس راهنمايي و ياكانون وكلاء ايجاد نمي كند ولي ارتكاب خبط در راهنمايي موجب تخلف انتظامي خواهدبود .
ماده – ۹ اگر دفتر راهنمايي ديد كه مراجعه كننده مدركي براي اثبات ادعاي خود ندارد درضمن راهنمايي اين نكته را خاطر نشان مي نمايد كه دعواي او ممكن است به نتيجه مطلوب نرسد .
ماده – ۱۰ اگر در اثر راهنمايي احتياج به معاضدت قضايي پيدا شد مراجعه كننده به معاضدت قضايي هدايت شده و ضمنا به او اعلام خواهد شد كه اظهار عدم تمكن از نظر معاضدت قضايي كافي نيست و بايد دلايلي كه براعسار خوددارد به معاضدت قضايي ارايه بدهد تا وكيلي براي اوانتخاب شود .
ماده – ۱۱ هيات مديره كانون وكلا مامور اجراي اين آيين نامه است .
زير نويس :
30 ) مرجع تصويب اين آيين نامه در مجموعه قوانين سال ۱۳۱۷ روزنامه رسمي مشخص نشده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تابعیت
اعسار
مهریه
حقوق خانواده
نظر سنجی

آیا دختران و پسران برای تشکیل زندگی به آموزش احتیاج دارند ؟

View Results

Loading ... Loading ...
وکیل پایه یک
تقویم
آمار سایت
 • 2
 • 924
 • 9
 • 23,468
 • 172
 • 61,722